Branża florystyczna ma się coraz lepiej. Kwiaty widoczne są już nie tyko w restauracjach, na przyjęciach, ale wkraczają także do biur, różnych miejsc użytku publicznego oraz na pokazy mody. Obecnie jest duże zapotrzebowanie na dobrych florystów, dlatego dużym powodzeniem cieszą się pokazy i warsztaty florystyczne.
Najbliższy, międzynarodowy pokaz florystyczny „Flower Fashion” cz.I, odbędzie się już 24 kwietnia br. w hali kwiatowej Rynku Hurtowego w Broniszach. Floryści z całej Polski będą mogli zapoznać się z najnowszymi, wiosennymi i letnimi trendami kwiatowymi, jak również z pomysłami na oryginalne wiązanki ślubne i komunijne. A wszystko to na tle pokazu kolekcji wiodących marek odzieżowych oraz sukien ślubnych.
Rośnie zapotrzebowanie na specjalistów od kwiatowych dekoracji, potrafiących umiejętnie dostosować kompozycję do okoliczności (urodzin szefa, ślubu czy premiery nowego filmu). Normą jest już przygotowywanie przyjęć przy współpracy ze stylistami, dekoratorami i specjalistami od aranżacji florystycznych. Wiele kwiaciarń zaczyna świadczyć usługi doradcze oraz przygotowywać i realizować projekty wystroju wnętrz.
Zaostrzająca się konkurencja powoduje, że obok umiejętności i wiedzy, coraz częściej przydatna jest w tym biznesie pomysłowość oraz znajomość najnowszych trendów. Klienci oczekują bowiem, że florysta przygotuje kompozycję zgodnie z ich sugestiami, ale także, że będzie ona niepowtarzalna i modna.
W zamian, jak za dzieło artystyczne jakim jest kompozycja kwiatowa, florysta może oczekiwać stosownej gratyfikacji. W cenę wliczane są koszty materiałów, które zależą od rodzaju użytych kwiatów i dodatków, robocizna oraz twórczy pomysł (nowatorski dobór i układ kwiatów oraz elementów dekoracyjnych).
Z roku na rok wzrasta zainteresowanie szkołami, kursami, a także studiami florystycznymi. Istotnym uzupełnieniem tej wiedzy są – cieszące się dużym powodzeniem - warsztaty i największe w Polsce pokazy florystyczne organizowane przez Biuro Kwiatowe Holandia i WRSRH Bronisze.
W najbliższym pokazie wystąpią: Robert Miłkowski (Polska), Desiree Glasbergen (Holandia) oraz Polish Young Talents (uczniowie Polskiej Szkoły Florystycznej z Poznania).
Jesienią – 16 października br. – odbędzie się druga część pokazu. Tym razem obejmie ona jesienne i zimowe tendencje, kompozycje nagrobne na Dzień Wszystkich Świętych oraz dekoracje adwentowe i bożonarodzeniowe.
***
Robert Miłkowski (Polska) – Międzynarodowy Mistrz Polski 2005/2006, Międzynarodowy Sędzia Sztuki Florystycznej. Jest autorem i uczestnikiem wielu pokazów florystycznych w Polsce i w Europie, w tym prestiżowych Gafa Kolonia – Niemcy, Flora Movement Utrecht Holandia, Annual Show The Society of Floristry UK Nottingham Wlk. Brytania. Jest wykładowcą Polskiej Szkoły Florystycznej w Poznaniu. Współpracuje z międzynarodowymi mistrzami florystyki: Gregorem Lerschem, Wally Klett, Brygitte Heinrichs.
Desiree Glasbergen (Holandia) – Zdobywczyni pierwszej nagrody na Flowerparade w 2005 r. Prowadzi liczne warsztaty i pokazy zarówno w Holandii jak i za granicą oraz przygotowuje kompozycje kwiatowe do różnych sesji fotograficznych. Jej prace publikowane są w magazynach w wielu krajach, m.in. w Holandii, USA, Belgii, Hiszpanii, Włoszech, Grecji i Szwecji. Kwiatami zajmuje się od 18-go roku życia. W 1999 roku założyła własną firmę.
***
Biuro Kwiatowe Holandia jest organizacją działającą na rzecz producentów, importerów i eksporterów holenderskich. Zajmuje się marketingiem i promocją kwiatów ciętych i roślin doniczkowych. Propaguje wiedzę o rozmaitych gatunkach i odmianach kwiatów, sposobach ich użycia w kompozycjach. Informuje o najnowszych trendach w europejskiej florystyce. Jest organizacją typu non profit, całkowicie utrzymującą się ze składek jej członków. Biuro Kwiatowe Holandia bierze udział w wielu zagranicznych giełdach branżowych, organizuje szkolenia, sympozja i pokazy produktowe dla florystów.
Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A. Bronisze jest największym i najnowocześniejszym miejscem obrotu hurtowego kwiatami, owocami i warzywami w Europie Środkowo – Wschodniej. Powierzchnia zabudowana zajmuje ponad 35 hektarów. Działalność handlową prowadzi około 600 firm, z tego 1/3 to producenci i dystrybutorzy kwiatów, akcesoriów dekoracyjnych oraz dodatków florystycznych. Dwie hale handlowe z tym asortymentem zajmują ponad 16 tysięcy m2. Każdego dnia publikowana jest ceduła cenowa owoców, warzyw krajowych i importowanych oraz kwiatów ciętych i doniczkowych. Społeczna Odpowiedzialność Biznesu (CSR – Corporate Social Responsibility) realizowana jest na wielu płaszczyznach, poza działaniami czysto filantropijnymi prowadzone są działania na rzecz interesariuszy zgodnie z ich oczekiwaniami oraz z przyjętymi formami aktywności spółki.
6116959
1