Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Spadną ceny detaliczne owoców i warzyw

5 stycznia 2016
W sezonie 2011/12 obniżą się średnie ceny detaliczne owoców i ich przetworów oraz warzyw i ich przetworów - prognozuje w raporcie Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Instytut szacuje, że w wyniku spadku cen detalicznych łączne spożycie owoców i ich przetworów oraz warzyw i ich przetworów może zwiększyć w porównaniu z sezonem 2010/11 o odpowiednio 10 i 3 proc.

IERiGŻ: W 2011/12 r. produkcja przetworów owocowych zwiększy się o ok. 10 proc.
- W sezonie 2011/12 obniżą się średnie ceny detaliczne owoców i ich przetworów oraz warzyw i ich przetworów. Największy będzie spadek cen detalicznych jabłek, gruszek, kapusty i cebuli. Produkty ogrodnicze nie będą zatem miały negatywnego wpływu na wskaźnik wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych. Nie zmienią się średnie ceny detaliczne soków pitnych, nektarów i napojów owocowych i owocowo-warzywnych - napisano.
- W wyniku spadku cen detalicznych łączne spożycie owoców i ich przetworów oraz warzyw i ich przetworów może zwiększyć w porównaniu z sezonem 2010/11 o odpowiednio 10 i 3 proc. do 43 i 60 kg w przeliczeniu na osobę. Nie wzrośnie spożycie soków, nektarów i napojów owocowych. Bardzo ważny wpływ na konsumpcję soków i przetworów owocowych i warzywnych będzie miał poziom dochodów konsumentów, bowiem produkty te charakteryzują się bardzo wysoką dochodową elastycznością popytu - dodano.
Instytut prognozuje, że w roku 2011/12 produkcja przetworów owocowych zwiększy się w relacji do sezonu poprzedniego o ok. 10 proc. do 840 tys. ton.
- Decydujący będzie wzrost produkcji zagęszczonego soku jabłkowego. Nie zmieni się produkcja zagęszczonych soków wytwarzanych z owoców kolorowych, a nieznacznie większa będzie produkcja mrożonych owoców. Niższa podaż do przetwórstwa truskawek i porzeczek czarnych w niewielkim stopniu zrekompensowana będzie większą podażą pozostałych owoców miękkich - napisano.
Zdaniem Instytutu, produkcja przetworów warzywnych zwiększy się o co najmniej 5 proc. do poziomu 1,1-1,2 mln ton.
- Większa będzie produkcja wszystkich grup przetworów z warzyw, w tym dominujących w produkcji mrożonych warzyw. Niższa, z powodu spadku popytu na rynku krajowym, będzie produkcja soków pitnych, nektarów i napojów - dodano.
Według IERiGŻ, ceny eksportowe i importowe większości owoców, warzyw i ich przetworów będą niższe niż w roku 2010/11.
- Większy niż w roku 2010/11 będzie eksport niemal wszystkich owoców, warzyw oraz ich przetworów. Największy będzie wzrost rozmiarów eksportu jabłek, zagęszczonego soku jabłkowego oraz warzyw mrożonych. Łączny eksport świeżych owoców i warzyw wyniesie 1,4 mln ton, wobec 1,1 mln ton w roku 2010/11 - napisano.
- Eksport przetworów owocowych i warzywnych zwiększy się z 1,1 do 1,2 mln ton. Obniży się import niemal wszystkich owoców i warzyw strefy umiarkowanej oraz ich przetworów. Największy będzie spadek przywozu jabłek, gruszek, cebuli, kapusty oraz zagęszczonego soku jabłkowego. Niewielki będzie wzrost przywozu owoców południowych oraz zagęszczonych soków z owoców cytrusowych. Zmniejszyć się może przywóz pomidorowego koncentratu - dodano.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę