Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Spadł wskaźnik Koniunktury Mikro i Małych Firm za 2012

5 stycznia 2016
Wskaźnik Koniunktury Mikro i Małych Firm za 2012 r. spadł o 2 pkt. do 90 pkt. - wynika z "Raportu o sytuacji mikro i małych firm" przygotowanym przez bank Pekao. Oznacza to, że przedsiębiorcy gorzej oceniają perspektywy na kolejne 12 miesięcy oraz odczuwają spowolnienie gospodarcze.
"Ogólny Wskaźnik Koniunktury Mikro i Małych Firm za rok 2012 wynosi 90 pkt. wobec 92 pkt. przed rokiem (...). Obniżka Wskaźnika jest spowodowana gorszą oceną najbliższych 12 miesięcy oraz niższą oceną ogólnej sytuacji gospodarczej i sytuacji branży. Firmy dużo lepiej oceniają te obszary, które są bezpośrednio związane z sytuacją własnego przedsiębiorstwa. Najważniejszymi barierami rozwoju są w opinii przedsiębiorców koszty pracy, wysokość podatków oraz obciążenia biurokratyczne" - napisano w komentarzu do raportu.
Ogólny Wskaźnik Koniunktury jest syntetyczną miarą nastrojów mikro i małych firm. Jest on wyliczany w oparciu o odpowiedzi respondentów na pytania o ocenę ostatnich i przyszłych 12 miesięcy w ośmiu obszarach (ogólna sytuacja gospodarcza, sytuacja branży i firmy, przychody i wynik finansowy firmy, poziom zatrudnienia, czas oczekiwania na zapłatę oraz dostępność zewnętrznego finansowania).
"W tegorocznym badaniu daje się zauważyć duży rozdźwięk pomiędzy niezłą oceną sytuacji samych firm, a gorszą oceną sytuacji gospodarczej w kraju czy branży, w której działają. Ocena sytuacji firmy jest o 12 pkt. wyższa niż ocena ogólnej sytuacji gospodarczej" - powiedział podczas prezentacji reportu Grzegorz Piwowar, wiceprezes Pekao.
Z badania wynika, że najwyższe wartości Ogólnego Wskaźnika Koniunktury odnotowano w segmencie "produkcja i usługi", gdzie wskaźnik wyniósł 91 pkt.
"Na przeciwległym biegunie znalazł się handel ze Wskaźnikiem na poziomie 88 punktów. W sektorze mikro i małych firm widać znaczne pogorszenie sytuacji w branży budowlanej (Wskaźnik obniżył się z 93 do 89 punktów). Najbardziej stabilna sytuacja występuje w produkcji, gdzie wartość Wskaźnika utrzymuje się na podobnym poziomie od 3 lat" - napisano.
Z badania wynika także, że w 2012 roku działalność eksportową prowadziło 12 proc. mikro i małych firm. Firmy te dużo lepiej oceniają sytuację swoich przedsiębiorstw (96 pkt.) i wielkość przychodów (102 pkt.) niż firmy, które nie eksportują towarów i usług.
"Badania prowadzone przez Pekao po raz trzeci pokazują stopniowy wzrost wykorzystania zewnętrznych źródeł finansowania działalności bieżącej (z 22 proc. w roku 2010 do 24 proc. w roku 2012) i inwestycyjnej (z 19 proc. w 2010 r. do 21 proc. w 2012 r.). Nadal jest jednak spory potencjał do wzrostu, biorąc pod uwagę dobrą dostępność zewnętrznego finansowania, ocenioną na 97 pkt. Impulsem dla większego wykorzystania zewnętrznego finansowania w przyszłości może być uruchomienie zwrotnych instrumentów finansowych w ramach nowego budżetu UE" - dodano.
Badanie zostało przeprowadzone w dn. 3-21 września 2012 r., na próbie 7 tys. mikro i małych przedsiębiorstw.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę