Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu br. spadł o 0,3 punktu m/m i wyniósł 90,5 pkt, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie. Analitycy podkreślają, że jego spadki są coraz wolniejsze, co może zwiastować ograniczenie tendencji deflacyjnych w pierwszych miesiącach tego roku.
"W ostatnich miesiącach ub. roku jego spadki były coraz wolniejsze, co może zwiastować ograniczenie tendencji deflacyjnych w pierwszych miesiącach tego roku. Jednak nie oznacza to powrotu presji inflacyjnej. W otoczeniu naszej gospodarki mocno zadomowiły się warunki sprzyjające spadkowi cen. W szczególności spadek cen surowców, zwłaszcza ropy, pomimo deprecjacji złotego działa w kierunku redukcji cen w kraju" - czytamy w raporcie.
Ponownie zwiększyły się oczekiwania przedsiębiorców co do konieczności obniżania cen. Spośród 22 przebadanych branż w 13 należy liczyć się z obniżkami cen, podał BIEC.