W Senacie RP w piątek 11 maja odbyło się uroczyste podsumowanie organizowanego przez Gazetę Sołecką konkursu ,,Sołtys Roku 2006 ‘’ połączone z konferencją Pt. ,,Propozycje zmian legislacyjnych a wzmocnienie roli sołectw i sołtysów’’. Patronat honorowy nad uroczystością objął podobnie jak w ubiegłym roku , Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Kapituła konkursu składająca się z kolegium redakcyjnego oraz przedstawiciela Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów wyłoniła 12 laureatów – sołtysów z terenu całej Polski .
Ponadto 12 sołtysów otrzymało wyróżnienia.
- Celem konkursu ,,Sołtys roku’’ jest promowanie najbardziej aktywnych sołtysów, którzy nie tylko pracują na rzecz swojej społeczności wiejskiej i tym samym propagują postawy obywatelskie, ale ich działalność wykracza poza zasięg ich sołectwa. Kandydaci do udziału w konkursie są częstokroć wyłaniani w drodze głosowania na zebraniach mieszkańców , na sesjach rad gmin, a ich kandydatury zgłaszane są nie tylko przez społeczności wiejskie, ale też przez lokalne władze , rady rodziców szkół, przez gminne , powiatowe i regionalne stowarzyszenia sołtysów, a nawet parafie – mówi Joanna Iwanicka, redaktor naczelna Gazety Sołeckiej , przewodnicząca Kapituły Konkursu.
Tytułem „Sołtysa Roku 2006” uhonorowane zostały następujące osoby:
- Alina Buszyniewicz, sołtys Pogobia Średniego, gmina Pisz w woj. warmińsko-mazurskim – terapeutka uzależnień, która w ciągu 4 lat pełnienia funkcji sołtysa zintegrowała i zmobilizowała wieś do pracy. Wspólnie z mieszkańcami wyremontowała świetlicę wiejską, remizę strażacką, kaplicę i boisko sportowe. Organizatorka festynów wiejskich i imprez sportowo-edukacyjnych dla dzieci i młodzieży.
- Maria Fiołek, sołtys Moszczenicy, gmina Bochnia w woj. małopolskim – rolniczka, od 17 lat jest sołtysem. Dzięki jej staraniom sołectwo zostało zwodociągowane, skanalizowane, stelefonizowane, działa świetlica wiejska i przedszkole, odtworzono szlak turystyczny Via Regia Antiqua. Organizuje warsztaty terapii zajęciowej dla osób niepełnosprawnych, letnie festyny muzyczne, dożynki. Aktywnie działa w organizacjach pozarządowych i w Stowarzyszeniu Sołtysów Gminy Bochnia.
- Franciszek Gajewski, sołtys Zarszyna, gmina Zarszyn w woj. podkarpackim – rolnik, sołtys „inwestor” od 10 lat angażujący się w rozwój infrastruktury komunalnej, drogowej, oświatowej i sportowej swojej wsi. Aktywnie działa w OSP, LZS, kółku rolniczym, Izbie Rolniczej w Rzeszowie, Stowarzyszeniu Społeczno-Kulturalnym Sołtysów. Od 2005 r. pełni funkcję Marszałka Podkarpackiego Sejmiku Chłopów. Dwukrotnie wyróżniony w poprzednich edycjach Konkursu „Sołtys Roku”.
- Lucjan Górecki, sołtys Wąsoszy, gmina Końskie w woj. świętokrzyskim – rolnik, sportowiec, inicjator budowy boiska sportowego i turniejów piłkarskich, współzałożyciel Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Koneckiej, organizator imprez sportowo-rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży. Jest sołtysem 4 lata. Entuzjasta, który swoim zapałem i działaniami odciągnął mieszkańców od groźnego nałogu, jakim jest alkoholizm.
- Honorata Kalicińska, sołtys Żabieńca, gmina Piaseczno w woj. mazowieckim – technik elektronik, animator turystyki, od 3 lat pełni funkcję sołtysa. Organizuje festyny, konkursy, koncerty i turnieje. Inicjatorka budowy świetlicy z pracownią komputerową, gabinetem lekarskim i Klubem Seniora. Miłośniczka przyrody, działa na rzecz ochrony Chojnowskiego Parku Krajobrazowego.
- Stanisław Lawera, sołtys Tarnowca, gmina Tarnowiec w woj. podkarpackim – technik, społecznik, od 15 lat sołtysuje swojej wsi. Inicjator przedsięwzięć komunalnych, rozbudowy domu ludowego, budowy ośrodka sportowego ze stadionem. Organizator wielu imprez o znaczeniu regionalnym: Forum Rolno-Spożywczego, szkoleń dla rolników. Aktywnie pracuje na rzecz wzmocnienia samorządu, zachowania dziedzictwa kulturowego Ziemi Jasielskiej i współpracy transgranicznej ze Słowacją. Laureat konkursu „Kryształowej Koniczyny”.
- Krystyna Linek, sołtys Dobieszowic, gmina Walce w woj. opolskim – ekonomistka, sołtysem jest od 16 lat. Inicjatorka telefonizacji, budowy wodociągów, dróg i chodników, Domu Spotkań Wiejskich. Dzięki jej inicjatywie sołectwo bierze udział w konkursach „Piękna Wieś Opolska” i w odnowie wsi. Działaczka Związku Śląskich Kobiet Wiejskich, służy pomocą dzieciom niepełnosprawnym. Świetna gospodyni, zdobyła Perłę 2005 za żymlok w Konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo.
- Jacek Płaczek, sołtys Łączan, gmina Namysłów w woj. opolskim – rencista MON, sołtysuje 4 lata. Znakomity „inwestor” na rzecz swojej wsi, współautor projektu centrum kulturalno-rekreacyjnego sołectwa, współzałożyciel Lokalnej Grupy Działania „Stobrawski Zielony Szlak”, aktywnie promuje sport wśród młodszych i starszych mieszkańców Łączan, działa dba o rozwój oświaty i edukacji w gminie.
- Zbigniew Struwe, sołtys Wąwelna, gmina Sośno w woj. kujawsko-pomorskim – ogrodnik, od 16 lat jest sołtysem. Społecznik -inwestor potrafiący do wspólnych działań na rzecz poprawy wizerunku wsi zintegrować jej część „popegeerowską” z „indywidualną”. Miłośnik zielonego krajobrazu co roku razem z mieszkańcami sadzi drzewa i krzewy. Pomaga potrzebującym, organizuje festyny i imprezy sportowo-rekreacyjne, dla ciekawych inicjatyw potrafi pozyskać fundusze od sponsorów. Wspólnie z mieszkańcami planuje w swojej wiosce utworzenie parku oraz strony internetowej Sołectwa Wąwelno.
- Paweł Szczepański, sołtys Kurozwęk, gmina Staszów w woj. świętokrzyskim – pracownik Staszowskiej Izby Gospodarczej i student Uniwersytetu Warszawskiego od 4 lat jako sołtys angażuje się w komunalny rozwój Kurozwęk, w poprawę infrastruktury drogowej i oświetlenia ulicznego, estetyki terenów zielonych wokół zabytkowego pałacu, a także bezpieczeństwa mieszkańców wsi. Potrafi przekonać mieszkańców, że warto zmieniać oblicze wsi i wytłumaczyć, jak pozyskiwać fundusze zewnętrzne, także z Unii Europejskiej.
- Marek Wardziak, sołtys Głuska, gmina Dobiegniew w woj. lubuskim – leśnik, od 19 lat pełni funkcję sołtysa, organizuje akcje sprzątania wsi i Ochrony Kasztanów. Współorganizator Dni Głuska i Zlotu Rodzin Turystycznych, współzałożyciel Lokalnej Grupy Działania „Kraina Podgrzybka”, członek Lubuskiego Stowarzyszenia Sołtysów.
- Benedykt Wieloch, sołtys Komornik, gmina Komorniki w woj. wielkopolskim – zootechnik, od 15 lat jest sołtysem typowym „inwestorem”, organizatorem wspólnych akcji społecznych z mieszkańcami: porządkowania ulic, budowy chodników, kładek dla pieszych, montażu oświetlenia ulicznego, poprawy bezpieczeństwa ruchu. Jest współorganizatorem Ogólnokrajowego Festiwalu Organowego, działa w Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Komornickiej, w Stowarzyszeniu Sołtysów Województwa Wielkopolskiego.
Wyróżnienia otrzymali następujący sołtysi:
1. Franciszek Blinda sołtys Stanowic, gmina Czerwionka-Leszczyny, woj. śląskie.
2. Stanisław Bober sołtys Domaradza, gmina Domaradz, woj. podkarpackie.
3. Janina Bogusława Dąbrowska sołtys Cerekwi, gmina Zakrzew, woj. mazowieckie.
4. Marian Roman Firgon sołtys Sumina, gmina Starogard Gdański, woj. pomorskie.
5. Maria Jakubowska sołtys Grochowiec, gmina Przemyśl, woj. podkarpackie
6. Marianna Jamrószka sołtys Krągoli Pierwszej, gmina Stare Miasto, woj. wielkopolskie.
7. Ireneusz Jarnut sołtys Wyszanowa, gmina Międzyrzecz, woj. lubuskie.
8. Józef Jemielnik sołtys Mełgwi II, gmina Mełgiew, woj. lubelskie.
9. Wojciech Kamecki sołtys Preczowa, gmina Psary, woj. śląskie.
10. Marian Kruczek sołtys Ptaszkowej, gmina Grybów, woj. małopolskie.
11. Ryszard Leszek Papierkowski sołtys Smulska, gmina Przykona, woj. wielkopolskie.
12. Marek Rutka sołtys Piaseczna, gmina Trzcińsko Zdrój, woj. zachodniopomorskie.
13. Paweł Rybakowski sołtys Prokowa, gmina Kartuzy, woj. pomorskie.
14. Zygmunt Feliks Smoła sołtys Chrzanowa-Magnic, gmina Kobierzyce, woj. dolnośląskie.
7537059
1