Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych ,,Solidarność’’ jest oburzony i zbulwersowany brakiem konsultacji ze środowiskiem rolniczym rządowego projektu ustawy podwyższającej wiek emerytalny
- Karygodnym jest sposób, w jaki rząd lekceważy związki zawodowe. My – Związkowcy funkcjonujący w społeczeństwie obywatelskim stanowczo i kategorycznie nie zgadzamy się na taki stan rzeczy oraz podwyższenie wieku emerytalnego – mówią członkowie NSZZ RI ,,Solidarność’’.
Rada Krajowa NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność negatywnie opiniuje zmiany dotyczące rolniczych emerytur przedstawione w projekcie ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i wnioskuje do Ministra Pracy i Polityki Społecznej o bezwarunkowe wyłączenie rolników z proponowanych zmian.
Zdaniem związkowców z rolniczej Solidarności podniesienie wieku emerytalnego spowoduje realne obniżenie części uzupełniającej emerytury rolniczej, tzn. im dłuższy okres ubezpieczeń , tym niższy wskaźnik kwoty uzupełniającej, a zatem pogorszenie sytuacji ekonomicznej emerytów.
Jak szacują działacze NSZZ RI ,,Solidarność’’ wydłużenie wieku emerytalnego dla rolników ( mężczyzn ) o 2 lata podniesie emeryturę o 8 złotych brutto, a dla kobiet oznacza wzrost za 7 lat o kwotę 28 złotych brutto . Zatem rolnik , który rozpoczyna prace w gospodarstwie rolnym w wieku 16 lat , zmuszony będzie pracować i obowiązkowo opłacać składkę przez 51 lat. Propozycja zwiększenia wieku emerytalnego zdaniem związkowców z RI powstrzyma wymian pokoleniową na wsi pozbawiając młodego następcę rolnika możliwości przejęcia gospodarstwa. Zmiany te spowodują również zahamowanie inwestycji i innowacji w rolnictwie oraz obniżenie konkurencyjności polskiego rolnictwa w obliczu przewidywanego wzrostu o 100 % zapotrzebowania na żywność w 2050 roku.
- Uważamy , że zamiast psuć dobrze funkcjonujący system ubezpieczeń społecznych rolników, rząd powinien pilnie znowelizować ustawę o emeryturach kapitałowych, która narusza równoprawne traktowanie rolników i pracowników , przez wyłączenie z okresów składkowych rolników kapitału zgromadzonego w systemie ZUS – owskim , jeżeli rolnik jest lub był dwuzawodowcem – informuje Elżbieta Miziołek, zastępca przewodniczącego NSZZ RI ,,Solidarność’’.
W ocenie Solidarności RI nowelizacja powinna objąć również bezwzględny zapis ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, która nakłada na rolnika obowiązek pozbycia się własności gospodarstwa, co jest bezprecedensowym naruszeniem podstawowej zasady Konstytucji i nie występuje w żadnym innym wykonywanym zawodzie w Polsce.
9572300
1