Producenci są zaniepokojeni pracami nad ustawą regulującą recykling i odzysk odpadów. Straszą konsumentów podwyżkami cen.
Proponowane przez lobby firm recyklingowych zmiany w przepisach mogą spowodować podwyższenie cen m.in. mleka i soków w kartonikach czy pasty do zębów - alarmują producenci. W projekcie ustawy rząd zaproponował rozliczanie recyklingu i odzysku opakowań składających się z kilku surowców według materiału dominującego w składzie. Na przykład w przypadku kartonika na mleko takim materiałem jest papier, a nie folia aluminiowa.
- Postulujemy utrzymanie tych zapisów, bo wiemy, że pojawiła się już grupa firm lobbujących, by je wykreślić - mówi Agnieszka Jaworska, dyr. Polskiej Koalicji Przemysłowej na rzecz Opakowań Przyjaznych Środowisku EKO-PAK.
Opakowania wielomateriałowe to m.in. kapsle, opakowania od cukierków i masła, torebki od zup w proszku, tubki po paście do zębów oraz kartony do płynnej żywności. - Aby poddać recyklingowi te odpady, należałoby stworzyć system selektywnej ich zbiórki - uważa Agnieszka Jaworska. Andrzej Gantner ze Stowarzyszenia Polska Federacja Producentów Żywności dodaje, że koszt odzysku tony wg materiału dominującego wyniesie 610 zł, a stworzenie systemu selekcji spowoduje podwyższenie tych kosztów do 2760 zł za tonę.
W projekcie ustawy rząd zaproponował także objęcie obowiązkiem recyklingu i odzysku drukowanych materiałów reklamowych. Te zapisy przedstawiciele branży chcą wykreślić. - Na 3,5 mln przedsiębiorców spadnie biurokratyczny obowiązek sprawozdawczy - mówi Bohdan Pawłowicz z Międzynarodowego Stowarzyszenia Reklamy w Polsce.