Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Śnieżne zaspy i intensywne opady w Tatrach

10 czerwca 2005
25 cm śniegu spadło w ciągu ostatniej doby w Tatrach. W piątek rano w Dolinie Pięciu Stawów pokrywa śnieżna miała już 49 cm. Na Podhalu w ciągu doby spadło ok. 80 litrów deszczu na metr kwadratowy gruntu.

Synoptycy znów ostrzegają przed intensywnymi opadami na południu kraju.

Według krakowskich synoptyków, w piątek w ciągu dnia oraz w nocy wystąpią okresowo intensywne opady deszczu. W ciągu doby w regionie może spaść od 20 do 40 mm wody, a na obszarach górskich miejscami znacznie więcej; w Beskidach od 50 do 60 mm, w Tatrach i na Podhalu od 60 do 70 mm deszczu. Jeden milimetr deszczu to równowartość jednego litra wody na metrze kwadratowym gruntu.

Piątkowe ostrzeżenie synoptyków dotyczy województw: świętokrzyskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Intensywne opady mogą spowodować tam lokalne podtopienia oraz utrudnienia w transporcie drogowym.

W Tatry, gdzie jeszcze kilka dni temu było bezśnieżnie, wróciła zimowa aura. Najwięcej śniegu w ciągu ostatniej doby spadło na Hali Gąsienicowej - 25 cm. W piątek rano leżało tam w sumie 30 cm śniegu. Na Kasprowym Wierchu przybyło 20 cm i średnia pokrywa osiągnęła na szczycie w sumie 45 cm. Według pracownika Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego, taka jest średnia, podczas gdy śnieg padający w silnym wietrze utworzył zaspy o wysokości jednego metra.

W przeliczeniu na deszcz, w ciągu ostatniej doby na szczycie Kasprowego Wierchu spadło 87 mm wody. "To dość dużo, jak na opad dobowy" - ocenił dyżurny tamtejszego obserwatorium.

W Zakopanem w ciągu doby spadły 82 litry wody na metr kwadratowy powierzchni. "Takie opady zdarzają się, na przykład w czasie burz. W tym przypadku problemem jest to, że intensywne opady występują na dużym obszarze i już drugą dobę z rzędu, co prowadzi do zagrożenia powodziowego" - wyjaśnił pracownik stacji meteorologicznej na zakopiańskiej Równi Krupowej.

Wpływ na sytuację hydrologiczną może mieć także topnienie śniegu w górach. W piątek w Tatrach ociepliło się, na Kasprowym Wierchu temperatura podniosła się do zera stopni, opady śniegu przeszły w deszcz.

W piątek przed południem w wyniku intensywnych opadów osiem małopolskich rzek przekroczyło stany ostrzegawcze, a dwa potoki - stany alarmowe.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę