Ptak_Waw_CTR_2024

Śmieci w ryzach programu

26 sierpnia 2003

W Małopolsce powinno powstać 10 zakładów utylizacji odpadów komunalnych spełniających wymogi Unii Europejskiej w zakresie unieszkodliwiania odpadów. W takich zakładach będą linie do segregacji odpadów, urządzenia do czyszczenia surowców wtórnych i kompostownie. W województwie będzie tylko jedna spalarnia śmieci.

Wczoraj Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął "Wojewódzki Plan Gospodarki Odpadami". Opracowanie takiego planu to ustawowy obowiązek samorządu województwa, teraz gminy i powiaty będą musiały swoje plany w zakresie gospodarowania odpadami dostosować do przyjętej na szczeblu województwa strategii, bo tylko wtedy będą mogły starać się o unijne dotacje na modernizację swoich wysypisk śmieci. Wojewódzki plan miał być uchwalony dwa miesiące temu, ustawowy termin nie został dotrzymany ze względu na przedłużające się konsultacje z samorządami.
 
W całej Małopolsce powstaje co roku ponad 1 mln ton odpadów komunalnych, z tego tylko 683 tys. ton trafia na wysypiska. Różnica pomiędzy ilością powstających odpadów a ilością trafiającą na składowiska wynika z tego, że tylko 65 proc. odpadów objęta jest zorganizowaną zbiórką (w Polsce - 90 proc.). Już w 2006 roku ten wskaźnik powinien wzrosnąć do 95 proc., a w 2010 roku - do 100 proc. (zgodnie z wymogami Unii Europejskiej). W ciągu najbliższych 13 lat ilość odpadów komunalnych w województwie wzrośnie do ponad 1,52 mln ton rocznie.
 
Podstawowym założeniem nowego sposobu postępowania ze śmieciami będzie skupienie gmin wokół 10 zakładów utylizacji odpadów (ZUO). Będzie to nie tylko wysypisko, ale także linie do segregacji odpadów, urządzenia do oczyszczenia surowców wtórnych z selektywnej zbiórki, pomieszczenia do magazynowania odpadów niebezpiecznych. Segregacja śmieci powinna się odbywać już na terenie gmin; część przeznaczona do dalszej przeróbki będzie trafiać do ZUO, reszta - na funkcjonujące składowiska (do czasu ich całkowitego zapełnienia i zamknięcia) lub na składowisko przy ZUO. Na terenie województwa zakłada się istnienie tylko jednej spalarni śmieci - w Krakowie. (GEG)

"Wojewódzki Plan Gospodarki Odpadami" przewiduje, że w Małopolsce docelowo będzie 10 wysypisk i 10 działających przy nich zakładów utylizacji. Oto propozycje lokalizacji tych zakładów oraz obszary, z których śmieci będą zwożone do danego zakładu utylizacji odpadów:

  • Tarnów - miasto Tarnów oraz powiaty tarnowski ziemski i gorlicki
  • Nowy Sącz - miasto Nowy Sącz, powiaty: nowosądecki i gorlicki
  • Kraków - miasto Kraków, powiaty: krakowski ziemski, wielicki, proszowicki (bez gminy Koszyce)
  • Nowy Targ - powiaty: tatrzański i nowotarski
  • Myślenice - powiaty: myślenicki i limanowski
  • Oświęcim - powiaty: oświęcimski i wadowicki
  • Chrzanów - powiat chrzanowski oraz miasto Jaworzno (województwo śląskie)
  • Bolesław - powiaty: olkuski i miechowski
  • Brzesko - powiaty: brzeski i bocheński oraz gmina Koszyce
  • Sucha Beskidzka - powiat suski

POWIĄZANE

W październiku odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Miód” Copa-Cogeca, w który...

EIT Food już po raz siódmy organizuje warsztaty projektowania produktów żywności...

Przechowywanie paliwa w gospodarstwie rolnym wymaga wdrożenia odpowiednich rozwi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę