Jak zwykle na weekend proponujemy naszym Czytelnikom przepisy sprawdzone przez Nasz Dziennik. Tym razem są to potrawy z kuchni rosyjskiej.
Kuchnia rosyjska to nie tylko potrawy z dziczyzny - jarząbki, bażanty, kaczki czy kuropatwy. Rosja to również ojczyzna kawioru i wielu gatunków ryb słono- i słodkowodnych. W Wielkim Poście polecamy przede wszystkim dania z warzywami i grzybami.
Kapusta z jabłkami
Składniki:
1 główka kapusty (ok. 60 dag), 3 kwaśne jabłka, 1 pomidor, 250 ml bulionu, 5 dag smalcu, 1 łyżka kminku, 1 łyżeczka mąki pszennej, sól, pieprz
Wykonanie:
Zdjąć wierzchnie liście z kapusty. Przekroić główkę na pół i wyciąć głąb. Poszatkować, włożyć do garnka. Jabłka obrać i po oczyszczeniu z nasion pokroić na ćwiartki, wrzucić do kapusty. Dodać sól i pieprz. Wlać gorący bulion i zagotować. Dodać 1 dag smalcu, przykryć (zostawiając szczelinę do odparowania) i gotować na małym ogniu przez 20 minut. Pomidor sparzyć, obrać ze skórki, miąższ pokroić na kawałki, po czym włożyć do kapusty. Przyprawić kminkiem, przykryć i gotować jeszcze na małym ogniu przez 20 minut. Na 5 minut przed końcem gotowania zrobić zasmażkę z mąki i reszty smalcu. Dodać do kapusty, wymieszać i zagotować. Podawać do wieprzowiny.
Kotlety pożarskie
składniki:
50 dag kurzych piersi bez skóry, 2 kromki bułki bez skórki, 125 ml mleka, 1 żółtko, 4 łyżki masła, 3 łyżki tartej bułki, 4 łyżki soku cytrynowego, 1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej, sól, pieprz, sklarowane masło do smażenia, kilka gałązek zielonej pietruszki do przybrania
Wykonanie:
Mięso umyć, pokroić w kostkę i zemleć 2 razy. Bułkę namoczyć w zimnym mleku. Do zmielonego mięsa dodać dobrze odciśniętą bułkę, żółtko, sól, pieprz, gałkę muszkatołową i 2 łyżki roztopionego masła. Dokładnie wymieszać i wstawić do lodówki. Uformować 8 podłużnych kotletów równej wielkości. Obtoczyć w tartej bułce i smażyć na maśle na małym ogniu na jasnozłoty kolor. Usmażone kotlety wstawić do gorącego piekarnika na kilka minut. Roztopić 2 łyżki masła. Kotlety ułożyć na półmisku, polać roztopionym masłem i skropić sokiem cytrynowym. Podawać z groszkiem lub fasolką szparagową i pieczonymi ziemniakami.
Krokiety z ziemniaków
Składniki:
1 kg ziemniaków, 1 mała cebula, 1 łyżka masła, 2 jajka, 2 łyżki mąki, 1 łyżka drobno pokrojonej zielonej pietruszki, sól, pieprz, tarta bułka, tłuszcz do smażenia
Wykonanie:
Ziemniaki obrać, umyć, ugotować w osolonej wodzie, ostudzić i zemleć. Cebulę obrać, umyć, drobno posiekać i usmażyć na maśle na jasnozłoty kolor. Do zmielonych ziemniaków dodać jajko, mąkę, podsmażoną cebulę, zieloną pietruszkę, sól i pieprz. Wymieszać dokładnie na jednolitą masę. (Jeśli masa jest zbyt rzadka, dosypać mąki). Formować małe, owalne krokiety, panierować je w roztrzepanym jajku i tartej bułce. Smażyć na rozgrzanym tłuszczu z obu stron na złoty kolor. Podawać posypane zieloną pietruszką, z sosem grzybowym lub śmietaną.