Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Smacznie po rosyjsku

5 stycznia 2016

Jak zwykle na weekend proponujemy naszym Czytelnikom przepisy sprawdzone przez Nasz Dziennik. Tym razem są to potrawy z kuchni rosyjskiej.
Kuchnia rosyjska to nie tylko potrawy z dziczyzny - jarząbki, bażanty, kaczki czy kuropatwy. Rosja to również ojczyzna kawioru i wielu gatunków ryb słono- i słodkowodnych. W Wielkim Poście polecamy przede wszystkim dania z warzywami i grzybami.

Kapusta z jabłkami

Składniki:
1 główka kapusty (ok. 60 dag), 3 kwaśne jabłka, 1 pomidor, 250 ml bulionu, 5 dag smalcu, 1 łyżka kminku, 1 łyżeczka mąki pszennej, sól, pieprz

Wykonanie:
Zdjąć wierzchnie liście z kapusty. Przekroić główkę na pół i wyciąć głąb. Poszatkować, włożyć do garnka. Jabłka obrać i po oczyszczeniu z nasion pokroić na ćwiartki, wrzucić do kapusty. Dodać sól i pieprz. Wlać gorący bulion i zagotować. Dodać 1 dag smalcu, przykryć (zostawiając szczelinę do odparowania) i gotować na małym ogniu przez 20 minut. Pomidor sparzyć, obrać ze skórki, miąższ pokroić na kawałki, po czym włożyć do kapusty. Przyprawić kminkiem, przykryć i gotować jeszcze na małym ogniu przez 20 minut. Na 5 minut przed końcem gotowania zrobić zasmażkę z mąki i reszty smalcu. Dodać do kapusty, wymieszać i zagotować. Podawać do wieprzowiny.

Kotlety pożarskie

składniki:
50 dag kurzych piersi bez skóry, 2 kromki bułki bez skórki, 125 ml mleka, 1 żółtko, 4 łyżki masła, 3 łyżki tartej bułki, 4 łyżki soku cytrynowego, 1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej, sól, pieprz, sklarowane masło do smażenia, kilka gałązek zielonej pietruszki do przybrania

Wykonanie:
Mięso umyć, pokroić w kostkę i zemleć 2 razy. Bułkę namoczyć w zimnym mleku. Do zmielonego mięsa dodać dobrze odciśniętą bułkę, żółtko, sól, pieprz, gałkę muszkatołową i 2 łyżki roztopionego masła. Dokładnie wymieszać i wstawić do lodówki. Uformować 8 podłużnych kotletów równej wielkości. Obtoczyć w tartej bułce i smażyć na maśle na małym ogniu na jasnozłoty kolor. Usmażone kotlety wstawić do gorącego piekarnika na kilka minut. Roztopić 2 łyżki masła. Kotlety ułożyć na półmisku, polać roztopionym masłem i skropić sokiem cytrynowym. Podawać z groszkiem lub fasolką szparagową i pieczonymi ziemniakami.

Krokiety z ziemniaków

Składniki:
1 kg ziemniaków, 1 mała cebula, 1 łyżka masła, 2 jajka, 2 łyżki mąki, 1 łyżka drobno pokrojonej zielonej pietruszki, sól, pieprz, tarta bułka, tłuszcz do smażenia

Wykonanie:
Ziemniaki obrać, umyć, ugotować w osolonej wodzie, ostudzić i zemleć. Cebulę obrać, umyć, drobno posiekać i usmażyć na maśle na jasnozłoty kolor. Do zmielonych ziemniaków dodać jajko, mąkę, podsmażoną cebulę, zieloną pietruszkę, sól i pieprz. Wymieszać dokładnie na jednolitą masę. (Jeśli masa jest zbyt rzadka, dosypać mąki). Formować małe, owalne krokiety, panierować je w roztrzepanym jajku i tartej bułce. Smażyć na rozgrzanym tłuszczu z obu stron na złoty kolor. Podawać posypane zieloną pietruszką, z sosem grzybowym lub śmietaną.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę