Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Służby mundurowe stracą część uprawnień emerytalnych

5 stycznia 2016

Policjanci mogą mieć trudności z uzyskaniem prawa do renty. Rząd chce bowiem nie tylko ograniczyć wysokość ich poborów w czasie choroby, ale także ograniczyć wykaz chorób zawodowych.

Do końca marca rząd i związkowcy mają przygotować założenia ustawy o reformie systemu emerytalnego. Rząd jednak chce nie tylko wydłużyć wiek emerytalny osób dopiero wstępujących do służby, ale także ograniczyć przywileje obecnie służących funkcjonariuszy. Przez najbliższe 6 tygodni nad propozycjami rządu będzie pracować sześć grup roboczych.
– Rząd za wszelką cenę szuka oszczędności kosztem funkcjonariuszy – mówi Janusz Łabuz, przewodniczący Małopolskiego Zarządu Wojewódzkiego NZSS Policjantów, który uczestniczy w pracach zespołu rządowo-związkowego ds. emerytur służb mundurowych.
Powodem szczególnego niezadowolenia związkowców jest rządowa propozycja obniżenia do 80 proc. należności pobieranej przez policjanta w czasie choroby. Zdaniem policjantów może to spowodować destabilizację służb. Jutro sprawą tą zajmie się rząd.
– Żądamy wstrzymania prac nad założeniami do projektu ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych do czasu zakończenia prac nad zmianą ustawy emerytalnej. Inaczej wycofamy swoich przedstawicieli z zespołu – ostrzega Antoni Duda, przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów.
Już teraz wiadomo, że związkowcy nie zgodzą się też na zmianę systemu orzekania o rentach oraz zmianę wykazu chorób zawodowych. Ich zdaniem przygotowane przez rząd propozycje nie uwzględniają specyfiki służby, ryzyka zawodowego wynikającego z narażania zdrowia, a nawet życia.
– Jeśli rząd chce, aby funkcjonariusz miał takie obowiązki jak pracownik, to musi także mieć prawo do dodatków za pracę w nocy, w święta czy w niedziele – dodaje Antoni Duda.
W czasie prac ma być także poruszana sprawa dalszego ucywilniania służb. Zdaniem przedstawicieli rządu, np. sekretarki w tajnych służbach nie muszą być funkcjonariuszami. W tym tygodniu zespołów będzie kontynuował prace.
98 tys. funkcjonariuszy służy w policji


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę