FAMMU/FAPA podała, że do unijnego rejestru chronionych oznaczeń geograficznych (ChOG) wpisano nazwę słoweńskiej szynki wędzonej - „Kraški pršut".
Słowenia zgłosiła po raz pierwszy wniosek o rejestrację szynki w 2009 r., jednak Włochy zgłosiły w 2010 r. sprzeciw. Oba kraje rozpoczęły konsultacje i w terminie sześciu miesięcy osiągnęły porozumienie, obejmujące zmiany pierwotnej specyfikacji, w szczególności usunięcie nazwy miasteczka Štanjel, co miało wpływ na wyznaczony obszar geograficzny. Zmieniony wniosek o rejestrację został przez Słowenię złożony we wrześniu 2011 r. Wobec braku sprzeciwu nazwę szynki zarejestrowano.
Kraški pršut to suszony/dojrzewający produkt wytwarzany na bazie mięsa ze świeżych udźców wieprzowych. Charakterystyczną cechą szynki jest solenie na sucho wyłącznie gruboziarnistą solą morską. Suszy się ją 16 miesięcy, co powoduje, że jest bardziej wilgotna od innych pršutów. Kraški pršut wyróżnia się od innych szynek bardzo ostrym aromatem, charakterystycznym dla stopnia dojrzałości produktu. Solenie, suszenie i dojrzewanie szynki odbywają się na ograniczonym obszarze Krasu - w południowo-zachodniej Słowenii. Kraški pršut ze Słowenii jest produktem łagodniejszym i mniej słonym od szynek z Chorwacji.