biogaz_09_2025

Słowacja przygotowuje się do wprowadzenia euro

27 maja 2005

Słowacja planuje wprowadzenie euro 1 stycznia 2009 roku. Jej mieszkańcy zaczną się jednak oswajać z nowymi pieniędzmi już pół roku wcześniej, od kiedy ceny wszystkich towarów będą podawane nie tylko w koronach słowackich, ale także w walucie UE.

Narodowy Bank Słowacji (NBS) i słowackie Ministerstwo Finansów znalazły też sposób na zapobieżenie bezpodstawnym podwyżkom po wprowadzeniu euro; jeszcze przez co najmniej rok od wprowadzenia nowej waluty w sklepach obok cen w euro nadal będą musiały wisieć ich przeliczniki w koronach słowackich.

To ułatwi porównywanie cen i omijanie spekulantów, którzy chcieliby je zaokrąglać "w górę" - wyjaśnił minister finansów Ivan Miklosz. Obowiązek podawania cen w obu walutach będzie dotyczył nie tylko handlu; tak samo będą przedstawiane kwoty m.in. na rachunkach i fakturach.

Słowacka waluta będzie obowiązywać jeszcze 15 dni po wprowadzeniu euro; przez ten czas będzie można płacić koronami, tyle że resztę dostanie się już w euro. Bezpłatną wymianę korony słowackiej na euro NBS będzie prowadził jeszcze przez pięć lat.

Według sondaży, prawie połowa Słowaków jest przekonana, że po wejściu ich kraju do strefy euro wzrosną w nim ceny towarów i usług.

Mimo subiektywnych odczuć mieszkańców, w dwunastu państwach UE po wprowadzeniu euro ceny wzrosły o 0,09 do 0,27 procent –  uspokaja prezes NBS Ivan Szramko.

Przejście Słowacji na euro nie powinno sprawić kłopotów mieszkańcom kraju. Według sondaży, dwóch na trzech Słowaków już miało kontakt z tą walutą i bardzo ją sobie chwali, głównie dlatego, że odpadają wydatki związane z wymianą walut przed wyjazdem zagranicznym.

Na Słowacji możliwość płacenia euro istnieje już i dziś, głównie w dużych sklepach większych miast, ale kurs jest mniej atrakcyjny od oferowanego przez banki i kantory.


POWIĄZANE

Termin podstawowy minął, ale wnioski nadal można składać Choć 16 czerwca 2025 r....

– Polska odzyskała status kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) ...

Komentarz ekspercki ppr: Rzepak w cieniu geopolityki i klimatu – rosnące napięci...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę