Zarząd Krajowej Spółki Cukrowej zawarł z Komisją Zakładową NSZZ „Solidarność” Krajowej Spółki Cukrowej Polski Cukier SA i Federacją Związków Zawodowych Pracowników Przemysłu Cukrowniczego (OPZZ) porozumienie w sprawie wdrożenia kompleksowych działań osłonowych dla pracowników.
- Programy przewidujące zarówno świadczenia finansowe, jak i pomoc w znalezieniu nowego zatrudnienia, mają złagodzić skutki głębokiej restrukturyzacji spółki będącej efektem m.in. decyzji Unii Europejskiej o wprowadzeniu już od tego roku radykalnej reformy unijnego rynku cukru – mówi Krzysztof Kowa, prezes KSC.
Zdaniem Pawła Piotrowskiego , podsekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Krajowa Spółka Cukrowa nie będzie mogła funkcjonować po 2008 r., jeśli jej koszty działalności nie zostaną ograniczone, nawet o 55%. Dlatego też zakłada się , że do 2008 roku w spółce przestanie pracować 10 cukrowni.
W tym roku Krajowa Spółka Cukrowa planuje wyłączyć z produkcji 5 cukrowni: Częstocice, Mała Wieś, Ostrowy, Tuczno i Wożuczyn”. Istnieje jednak możliwość złagodzenia skutków restrukturyzacji poprzez uruchomienie alternatywnej działalności gospodarczej w cukrowniach. Wśród propozycji znajduje się m.in. produkcja folii, recycling opon i samochodów, serwis odzieży roboczej, produkcja kostki brukowej, słodyczy oraz biodiesla i bioetanolu.