Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Śląskie: w dawnym młynie w Żarkach powstało muzeum

10 sierpnia 2015
W nieczynnym młynie w Żarkach (Śląskie) powstało Muzeum Dawnych Rzemiosł. Można w nim oglądać m.in. odrestaurowane oryginalne urządzenia z młyna oraz spróbować tzw. tatarczucha.

Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach zlokalizowane jest w blisko stuletnim młynie elektrycznym.

 
Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu budynek udało się, jak poinformowała placówka, uratować przed całkowitym zniszczeniem i zaadoptować „na potrzeby nowoczesnego muzeum - w rodzaju parku technicznego”.

 
„Nie mamy żadnego dokumentu potwierdzającego datę powstania i nazwisko właściciela młyna. Z przekazów ustnych wynika, że powstał na przełomie lat 20 i 30 XX w. Właścicielem był podobno niejaki pan Siedlecki. Nic więcej o nim nie wiemy” – poinformował Bartłomiej Kluszczyński z gminy Żarki.

 
Dodał, że po 1945 roku młyn został znacjonalizowany i przez większość czasu zarządzała nim gminna spółdzielnia.

 
Na ekspozycji prezentowane są odrestaurowane oryginalne urządzenia młyna, w tym m.in. wialnia, gniotownik, odsiewacz, łuszczarka, mlewniki, przenośnik ślimakowy.

 
Poza młynarstwem ekspozycja obejmuje również piekarstwo, bednarstwo, szewstwo i kołodziejstwo.


Ekspozycję muzealną uzupełniają m.in. prezentacje multimedialne. Obiekt zachęca zwiedzających do uczestniczenia w grach i zabawach interaktywnych, można m.in. zemleć zboże, wykonać samodzielnie drobne prace rzemieślnicze.

 
Zwiedzający mogą też spróbować tzw. tatarczucha – ciemnego, słodkiego chleba wypiekanego z mąki gryczanej z użyciem mleka, wody oraz drożdży.

 
Projekt Muzeum Dawnych Rzemiosł był współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Całość inwestycji, jak podał Kluszczyński, to ok. 5 mln zł, z czego wkład własny gminy Żarki wyniosła ok. 1 mln zł.

 
Żarki to gmina położona w północnej części Jury Krakowsko–Częstochowskiej. Z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren gmina została włączona do Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. W falisto - pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami oraz malownicze ostańce skalne - np. Wampirek czy Sroga Skała.

 
Gmina liczy, że muzeum będzie kolejną atrakcją, która przyciągnie „turystów do tej części Jury”.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę