Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Śląsk promuje swoje produkty regionalne

10 sierpnia 2006

Buchciki, chleb "Herbski", krupniok śląski, zozworki - to niektóre śląskie specjały, których będzie można spróbować na Jarmarku Produktów Tradycyjnych w Chorzowie - zapowiada rzecznik marszałka śląskiego.

Impreza odbędzie się w najbliższą sobotę w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, obok Hali Kapelusz, a honorowy patronat na nią objął Marszałek Województwa Śląskiego Michał Czarski.

Podczas Jarmarku przyznane zostaną nagrody VI edycji konkursu "Nasze Kulinarne Dziedzictwo" zorganizowanego przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego, przy współpracy i dofinansowaniu Funduszu Współpracy oraz Programu "Agro-Smak 2".

Głównym celem tej rywalizacji jest identyfikacja i gromadzenie wiedzy o oryginalnych regionalnych produktach żywnościowych, wytwarzanych w gospodarstwach i przez lokalnych rzemieślników.

Goście Jarmarku będą mogli sprawdzić czy lubią śląskie specjały, zarówno te wpisane już na Listę Produktów Tradycyjnych, jak i te dopiero ubiegające się o wpis.

W Unii Europejskiej produkty gwarantujące wyjątkową jakość, tworzone zgodnie z oryginalna recepturą, objęte są specjalna ochroną i oznaczone symbolami. Zabezpieczają one producentów przed nieuczciwą konkurencją, pomagają w promocji oraz informują konsumentów o wyjątkowości, specyfice i unikalności tych produktów.

W Polsce, to marszałek jest odpowiedzialny za przyjmowanie i ocenę wniosków o wpis na Listę Produktów Tradycyjnych. Producenci z woj. śląskiego zarejestrowali dotychczas dziesięć takich produktów: buchciki (lub inaczej buchciczki), chleb "herbski", ciastka ze szpyrek, ciulim lelowski, krupniok śląski, murzin wielkanocny, porębskie prażonki, ser klagany, ser wołoski wędzony i zozworki (inaczej imbirki).

Krupniok śląski, czyli kaszanka jest powszechnie znanym produktem, wytwarzanym także w innych regionach kraju. Mniej popularne są pochodzące ze Śląska Cieszyńskiego buchciki (połączone ze sobą bokami bułeczki z nadzieniem z marmolady lub powideł), czy murzin wielkanocny (z zewnątrz wygląda jak chleb, w przekroju widać kawalki szynki i boczku wtopione w ciasto).

Potrawą przygotowywaną wyłącznie w Lelowie jest ciulim lelowski, czyli zapiekanka z ciasta ziemniaczanego z widocznymi kawałkami pieczonych żeberek.

Obecnie trwają prace związane z identyfikacją kolejnych 15 produktów, które mogą zostać wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

(PAP, bea)

POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę