Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Skuteczny sposób na wzmocnienie korzenia

5 stycznia 2016
=O jakość plonu rzepaku warto zadbać jeszcze jesienią ponieważ słabo rozwinięte rośliny gorzej zimują i będą plonować poniżej swoich możliwości. Tylko rośliny z odpowiednio silnym systemem korzeniowym, zwartym pokroju i nisko osadzonym pąkiem wierzchołkowym mają szanse na dobre przezimowanie, a potem na wydanie wysokiego plonu.
Roślina, która ma grubą szyjkę korzeniową oraz głęboko sięgający palowy system korzeniowy, nawet przy dużych uszkodzeniach części nadziemnej, lepiej regeneruje się wiosną. Dobrze rozwinięty i aktywnie pobierający składniki pokarmowe system korzeniowy to gwarancja lepszego odżywienia mineralnego rośliny i zaopatrzenia w wodę a także bardziej efektywnego wykorzystania nawozów. Dlatego tak ważne jest aby wspomóc budowę silnego i dobrze rozwiniętego systemu korzeniowego.

Firma Arysta LifeScience we współpracy z Uniwersytetami Przyrodniczymi we Wrocławiu i Poznaniu oraz ze stacją Doświadczalną KWS Lochow w Kondratowicach i SDOO w Masłowicach przeprowadziła doświadczenia z aktywatorem Rooter stosowanym w jesienią w uprawie rzepaku. Doświadczenia przeprowadzono w latach 2010-2013. Zastosowanie aktywatora Rooter w fazie 4-5 liści rzepaku w dawce 1 L/ha zwiększyło masę systemu korzeniowego średnio o 22% (średnia z 9 doświadczeń) a długość korzenia palowego o 7% (średni przyrost obliczony na podstawie wyników z 6 doświadczeń). Pomiarów dokonano 5-8 tygodni po zabiegu (w zależności od doświadczenia).

Pozytywny efekt zaobserwowano zarówno w przypadku odmian populacyjnych (doświadczenia przeprowadzono na odmianach Californium, Vision, Sherlock) jak i odmian mieszańcowych (doświadczenia przeprowadzono na odmianach Artoga F1, DK Extorm F1, Rohan F1). Co ważne Rooter wykazał pozytywne działanie zarówno w warunkach dużej wilgotności gleby (jesień 2010) jak i niedoborów opadów (jesień 2011). Zaobserwowano pozytywny efekt również w warunkach przedłużonej wegetacji jesienią w 2013 roku. Rośliny opryskiwane aktywatorem Rooter miały też większą średnicę szyjki korzeniowej (średnio o 10% - średni wynik z 9 doświadczeń). Co ważne nie zaobserwowano nadmiernej stymulacji wzrostu wegetatywnego części nadziemnej ani różnic w wysokości wyniesienia pąka wierzchołkowego, również w przypadku przedłużającej się wegetacji jesiennej w roku 2011 i 2013. Rośliny rzepaku opryskiwane preparatem Rooter jesienią lepiej regenerują się wiosną, wytwarzają więcej rozgałęzień bocznych i zawiązują więcej łuszczyn co przyczynia się do wzrostu plonu.

 Rooter jest płynnym preparatem aktywującym wzrost i rozwój systemu korzeniowego oraz pobieranie składników mineralnych z gleby. Jego podstawowym składnikiem jest GA 142 – biologicznie aktywny filtrat z alg Ascophyllum nodosum wyprodukowany w oparciu o technologię PhysioActivator™. Preparat został również wzbogacony o składniki mineralne – fosfor (13% m/m) i potas (5% m/m) ważne nie tylko dla prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego rzepaku ale i dla przyszłego plonowania.

 Rooter silnie aktywuje rozwój systemu korzeniowego i zwiększa średnicę szyjki korzeniowej rzepaku. Co ważne, zwiększa się zarówno masa systemu korzeniowego jak i długość korzenia palowego, a silny system korzeniowy to gwarancja lepszego przezimowania roślin. Dobrze rozwinięty system korzeniowy zwiększa efektywność nawożenia mineralnego i poprawia pobieranie składników mineralnych również w temperaturze niższej od optymalnej – ma to szczególne znaczenie dla pobierania fosforu i potasu. Dlatego Rooter zwiększa nie tylko efektywność nawożenia doglebowego ale również odporność roślin na stresy abiotyczne w tym szczególnie suszę. Preparat działa skutecznie zarówno w warunkach dużej wilgotności gleby jak i przy niedoborach opadów.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę