=O jakość plonu rzepaku warto zadbać jeszcze jesienią ponieważ słabo rozwinięte rośliny gorzej zimują i będą plonować poniżej swoich możliwości. Tylko rośliny z odpowiednio silnym systemem korzeniowym, zwartym pokroju i nisko osadzonym pąkiem wierzchołkowym mają szanse na dobre przezimowanie, a potem na wydanie wysokiego plonu.
Roślina, która ma grubą szyjkę korzeniową oraz głęboko sięgający palowy system korzeniowy, nawet przy dużych uszkodzeniach części nadziemnej, lepiej regeneruje się wiosną. Dobrze rozwinięty i aktywnie pobierający składniki pokarmowe system korzeniowy to gwarancja lepszego odżywienia mineralnego rośliny i zaopatrzenia w wodę a także bardziej efektywnego wykorzystania nawozów. Dlatego tak ważne jest aby wspomóc budowę silnego i dobrze rozwiniętego systemu korzeniowego.
Firma Arysta LifeScience we współpracy z Uniwersytetami Przyrodniczymi we Wrocławiu i Poznaniu oraz ze stacją Doświadczalną KWS Lochow w Kondratowicach i SDOO w Masłowicach przeprowadziła doświadczenia z aktywatorem Rooter stosowanym w jesienią w uprawie rzepaku. Doświadczenia przeprowadzono w latach 2010-2013. Zastosowanie aktywatora Rooter w fazie 4-5 liści rzepaku w dawce 1 L/ha zwiększyło masę systemu korzeniowego średnio o 22% (średnia z 9 doświadczeń) a długość korzenia palowego o 7% (średni przyrost obliczony na podstawie wyników z 6 doświadczeń). Pomiarów dokonano 5-8 tygodni po zabiegu (w zależności od doświadczenia).
Pozytywny efekt zaobserwowano zarówno w przypadku odmian populacyjnych (doświadczenia przeprowadzono na odmianach Californium, Vision, Sherlock) jak i odmian mieszańcowych (doświadczenia przeprowadzono na odmianach Artoga F1, DK Extorm F1, Rohan F1). Co ważne Rooter wykazał pozytywne działanie zarówno w warunkach dużej wilgotności gleby (jesień 2010) jak i niedoborów opadów (jesień 2011). Zaobserwowano pozytywny efekt również w warunkach przedłużonej wegetacji jesienią w 2013 roku. Rośliny opryskiwane aktywatorem Rooter miały też większą średnicę szyjki korzeniowej (średnio o 10% - średni wynik z 9 doświadczeń). Co ważne nie zaobserwowano nadmiernej stymulacji wzrostu wegetatywnego części nadziemnej ani różnic w wysokości wyniesienia pąka wierzchołkowego, również w przypadku przedłużającej się wegetacji jesiennej w roku 2011 i 2013. Rośliny rzepaku opryskiwane preparatem Rooter jesienią lepiej regenerują się wiosną, wytwarzają więcej rozgałęzień bocznych i zawiązują więcej łuszczyn co przyczynia się do wzrostu plonu.
Rooter jest płynnym preparatem aktywującym wzrost i rozwój systemu korzeniowego oraz pobieranie składników mineralnych z gleby. Jego podstawowym składnikiem jest GA 142 – biologicznie aktywny filtrat z alg Ascophyllum nodosum wyprodukowany w oparciu o technologię PhysioActivator™. Preparat został również wzbogacony o składniki mineralne – fosfor (13% m/m) i potas (5% m/m) ważne nie tylko dla prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego rzepaku ale i dla przyszłego plonowania.
Rooter silnie aktywuje rozwój systemu korzeniowego i zwiększa średnicę szyjki korzeniowej rzepaku. Co ważne, zwiększa się zarówno masa systemu korzeniowego jak i długość korzenia palowego, a silny system korzeniowy to gwarancja lepszego przezimowania roślin. Dobrze rozwinięty system korzeniowy zwiększa efektywność nawożenia mineralnego i poprawia pobieranie składników mineralnych również w temperaturze niższej od optymalnej – ma to szczególne znaczenie dla pobierania fosforu i potasu. Dlatego Rooter zwiększa nie tylko efektywność nawożenia doglebowego ale również odporność roślin na stresy abiotyczne w tym szczególnie suszę. Preparat działa skutecznie zarówno w warunkach dużej wilgotności gleby jak i przy niedoborach opadów.