Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Skup zboża i rzepaku w sezonie 2007 przy wykorzystaniu internetowej negocjacyjnej platformy handlowej e-WGT

13 czerwca 2007
Działając pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które reprezentuje Pan Krzysztof Ardanowski, Podsekretarz Stanu, zarządy czołowych polskich organizacji producentów rolnych: Krajowego Związku Producentów Rzepaku , Krajowej Federacji Producentów Zbóż, Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz Federacji Związku Dzierżawców i Właścicieli Rolnych oraz firmy e-WGT S.A., prowadzącej Internetową Giełdę Towarową, zawarły porozumienie o współpracy.

Głównym celem współpracy ma być podejmowanie wspólnych inicjatyw w kierunku rozwoju rynku rolnego oraz tworzenia stabilnych warunków produkcji i egzystencji gospodarstw rolnych w Polsce Cel ten obejmuje w szczególności:
- promowanie działań dotyczących tworzenia i rozwoju systemów rynkowych stabilizujących ceny na rynku towarów rolnych a także zarządzania ryzykiem w rolnictwie;
- wspieranie rozwoju internetowych mechanizmów rynkowych umożliwiających rolnikom w jak najszerszym zakresie uczestniczenie w procesie negocjacji i odkrywania cen równowagi rynkowej towarów ( w szczególności w kresie zbiorów) oraz rozwój negocjacyjnej platformy handlu towarami w Internecie,
- podnoszenie znaczenia i wpływu producentów rolnych na funkcjonowanie instytucji rynku towarów rolnych a przede wszystkim giełdy towarowej.

Pierwszym efektem porozumienia jest pomoc wszystkich Organizacji wspólne działanie w realizacji pilotażowego projektu w zakresie wykorzystania Internetowej Giełdy Towarowej, do negocjacji cen skupu zbóż od dostawców, którzy podpisali lub podpiszą umowy kontraktacyjne z uczestniczącymi w systemie firmami.
Do współpracy zaproszono firmę ELEWARR, która w bieżącym sezonie prowadzić będzie skup zbóż, oraz firmę KOMAGRA, która prowadzić będzie skup rzepaku technicznego na cele energetyczne.
To nowatorskie w polskich warunkach przedsięwzięcie pozwoli odkrywać rzeczywistą cenę rynkową w konkretnym elewatorze, wynikającą z bieżącego popytu i podaży zbóż i rzepaku na rynku. W systemie tym rolnicy po raz pierwszy nie będą biernymi dostawcami towaru akceptującymi ceny ustalone przez firmy skupujące , lecz pomimo swego rozproszenia terytorialnego będą mogli uczestniczyć w sesji przetargowej na której ustalona zostanie cena skupu obowiązująca w danym elewatorze przez najbliższy tydzień.

 Zarząd spółki ELEWARR zdecydował, że projekt realizowany będzie na terenie województw:
poznańskiego w elewatorze w Gądkach,
poznańskiego w elewatorze w Kępnie,
lubuskiego w elewatorze w Nowogrodzie Bobrzańskim,
mazowieckiego w elewatorze w Proboszczewicach,
lubelskiego w elewatorze w Lubyczy Królewskiej.
kujawsko-pomorskiego w elewatorze w Wąbrzeźnie

Każdy producent zbóż z tego rejonu będzie mógł za pośrednictwem internetu uczestniczyć w publicznej licytacji ceny równowagi rynkowej tego surowca dostarczanego do danego elewatora.
Decyzją zarządu firmy KOMAGRA wytypowano do ustalania rynkowej ceny skupu rzepaku przy wykorzystaniu platformy „IGT”, elewator w Prudniku w województwie opolskim. Stwarza to szansę dla rolników z rejonu tego elewatora do uczestniczenia w określaniu ceny skupu rzepaku technicznego na cele energetyczne w czasie zbiorów.

Przedsięwzięcie to jest początkiem tworzenia krajowego systemu odkrywania ceny równowagi rynkowej na rynku zbóż w Polsce. Jest też alternatywą dla dotychczas wykorzystywanego w skupie odnośnika cenowego zbóż kształtowanego przez zagraniczne terminowe rynki zbóż i rzepaku, które nie zawsze oddają rzeczywistą sytuację na rynku polskim.

Realizacja celów przyświecających opisanemu projektowi, obejmujących zarówno techniczne wdrożenie do praktyki internetowych form obrotu i odkrywania cen towarów rolnych a przez to ich stabilizację na rynku rolnym, wymaga przeprowadzenia szeroko zakrojonej kampanii edukacyjnej zarówno wśród podmiotów skupujących ale przede wszystkim wśród producentów rolnych. W tym zakresie projekt uzyskał wsparcie ze strony Wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego z całego kraju Instytucje te udostępnią sale komputerowe w celu przeszkolenia potencjalnych uczestników giełdy internetowej. Szkolenia takie odbywały się będą w miesiącu czerwcu a ich terminy podane będą na stronie internetowej www.ewgt.com.pl lub na stronach WODR z danego rejonu.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę