MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Sklonowany królik urodził się w Krakowie

7 października 2003

Pierwsze w Polsce zwierzę sklonowane metodą somatyczną - z części ciała innego zwierzęcia - urodziło się w Instytucie Zootechniki w podkrakowskich Balicach. Chodzi o białego królika, na razie nazwanego w skrócie NT 20.

Po serii badań uczeni nie mają najmniejszych wątpliwości - królik jest pierwszym w Polsce klonem powstałym z części ciała innego zwierzęcia. Królik czuje się doskonale, jest ruchliwy, niczym nie różni się od innych królików w jego wieku. Już teraz jest kopią genetyczną swojej matki. Metoda - klonowanie somatyczne - zastosowana przez krakowskich naukowców w skrócie polega na pobraniu komórek z ciała matki, w tym wypadku kawałka ucha, hodowaniu ich, a potem sklonowaniu.

W tworzeniu nie biorą udziału komórki rozrodcze, (...) to rozmnażanie przypomina w roślinach rozmnażanie np. ziemniaka – wyjaśnia prof. Zdzisław Smorąg. Pobrana komórka somatyczna pochodzi z ucha królika transgenicznego, czyli takiego, który ma wbudowany gen metodą laboratoryjną - dodaje profesor

Dzięki klonowaniu somatycznemu - zdaniem profesora Smorąga – powstałe zwierzęta powinny być o wiele bardziej odporne i co ważne dla nas ludzi w przyszłości ta metoda pozwoli pozyskiwać od zwierząt organy do przeszczepów u ludzi.

Metoda klonowania jest stosowana jako jedna z metod w takim dużym projekcie dotyczącym ksenotransplantacji, czyli takiej modyfikacji genetycznej świń – w tym przypadku - których narządy będą przydatne do transplantacji u człowieka.


POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę