Sklepy internetowe liczą się ze wzrostem liczby zwrotów
9 grudnia 2014
Jak przypomina ,,Rzeczpospolita'', 25 grudnia br. wejdzie w życie nowa ustawa o prawach konsumenta, która ma na celu dostosowanie polskiego prawa do wymogów dyrektywy Unii Europejskiej. Wprowadzone zmiany istotnie dotkną rodzimy rynek e-commerce, nakazując sklepom internetowym wydłużenie czasu zwrotu towarów. Firma kurierska Siódemka przeprowadziła badanie wśród menedżerów i właścicieli sklepów internetowych, na temat stopnia ich przygotowania do wprowadzanych zmian. Okazuje się, że ponad 60 proc. respondentów przyznaje się do braku lub niewystarczającej wiedzy na temat nowych wytycznych dotyczących zwrotów, a 29 proc. uczestników badania obawia się wzrostu liczby zwrotów po wejściu nowej ustawy.
Aktualnie konsumenci kupujący w sieci mogą zwrócić zamówiony produkt w ciągu 10 dni od otrzymania przesyłki bez podawania przyczyny. W przypadku, gdy sklep nie spełni wymogów informacyjnych dotyczących transakcji, okres ten wydłuża się do trzech miesięcy. Po 25 grudnia br. klient będzie miał 14 dni na zwrot, a w przypadku gdy sprzedawca nie przedstawi właściwej informacji o odstąpieniu od umowy - aż 365 dni.
Sprzedaż internetowa, pomimo precyzyjnej informacji i coraz lepszych sposobów prezentacji produktów, boryka się z problemem częstych zwrotów zakupionych towarów. Jest to jeden z kosztów prowadzenia działalności w e-commerce, którego skalę trudno przewidzieć. Ponadto, wraz ze zwiększającą się świadomością e-klientów, a także wejściem w życie dyrektywy UE wydłużającej okres reklamacji, spodziewany jest gwałtowny wzrost liczby zwrotów, a co za tym idzie poważnych zmian w sektorze - czytamy w "Rz".
Eksperci z Siódemki podkreślają, że zarządzanie zwrotami może zminimalizować koszty związane z wprowadzeniem nowych przepisów. - Obsługa logistyczna przesyłki to tylko jedna z części składowych całego procesu zwrotu. Do tego dochodzi także sprawdzenie towaru, przygotowanie do ponownej sprzedaży i magazynowanie. Równolegle z obsługą zwrotów warto zastanowić się nad skuteczną komunikacją z klientami, która zaowocuje ograniczeniem liczby zwrotów. Równie ważne jest unikanie błędów po stronie nadawcy/e-sklepu związanego z pomyłkami przy pakowaniu, dokładnej prezentacji produktu czy poprawnej weryfikacji adresu.