Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Składanie wniosków bez sankcji do 31 maja br

24 maja 2005

Komisja Europejska zadecydowała o przedłużeniu do 31 maja 2005 r. terminu składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich do gruntów rolnych oraz o płatności z tytułu wsparcia działalności rolniczej na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania.

Decyzja ta oznacza, że po 31 maja wnioski można jeszcze składać przez 25 dni kalendarzowych - do 25 czerwca. Złożenie wniosku w tym okresie będzie traktowane jako opóźnienie i będzie się wiązało ze zmniejszeniem za każdy dzień roboczy o 1 % kwoty płatności, do której rolnik byłby uprawniony, gdyby wniosek został złożony do 31 maja. Jeśli opóźnienie będzie wynosiło ponad 25 dni kalendarzowych, wniosek nie zostanie rozpatrzony.

Do 22 maja 2005 r. Biura Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjęły 1 472 432 wnioski o płatności bezpośrednie do gruntów rolnych oraz o płatności z tytułu wsparcia działalności rolniczej na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania.

Natomiast tylko do 31 maja 2005 r. w Biurach Powiatowych ARiMR producenci rolni mogą dokonywać zmian we wcześniej złożonych wnioskach o przyznanie płatności bezpośrednich do gruntów rolnych.

Zmiany mogą dotyczyć: - przeznaczenia gruntu rolnego (zmiana gatunku rośliny uprawnej na danej działce rolnej), - dodania nowej działki rolnej i związanej z nią działki ewidencyjnej.

W tym terminie zmiany te są wprowadzane na życzenie wnioskodawcy - z jego własnej inicjatywy. Mogą one obejmować tylko te dane, które wcześniej nie zostały wykryte przez Agencję jako błędy we wniosku i o których Agencja nie powiadomiła wcześniej wnioskodawcy. Zmiana nie będzie uwzględniona także w sytuacji, gdy wnioskodawca będzie chciał dokonać jej już po tym, jak został poinformowany o zamiarze przeprowadzenia kontroli na miejscu, i gdy taka kontrola ujawni nieprawidłowości. W celu dokonania zmiany wnioskodawca składa formularz wniosku z zaznaczonym polem „Zmiana do wniosku”.

Z własnej inicjatywy producent rolny może również wycofać działkę rolną i/lub ewidencyjną, a także cały wniosek. W tym celu wypełnia formularz wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich do gruntów rolnych, zaznaczając na nim pole: „Wycofanie części wniosku” bądź „Wycofanie całego wniosku”. Formularz może złożyć w każdym momencie, za wyjątkiem przypadku, gdy został on już poinformowany o wystąpieniu nieprawidłowości w tej części wniosku, którą zamierza wycofać. Wniosek o wycofanie nie będzie także uwzględniony, jeżeli składający go został już poinformowany o zamiarze przeprowadzenia kontroli na miejscu i jeśli taka kontrola ujawniła nieprawidłowości. Wycofanie nie jest możliwe w odniesieniu do tej części wniosku, w której wykryto nieprawidłowości.

W przypadku stwierdzenia przez ARiMR nieprawidłowości we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich producent rolny otrzymuje wezwanie do usunięcia braków bądź wezwanie do złożenia wyjaśnień. Na wezwania wnioskodawca odpowiada, wypełniając formularz wniosku z zaznaczonym polem „Korekta wniosku”. Korekta może obejmować tylko te działki rolne i ewidencyjne, które pojawiły się na wezwaniu. Przy pomocy korekty nie można dodawać ani wycofywać działek.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę