Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Skansen na podwórku

27 października 2003

Ryszard Duda z Bukowca w powiecie międzyrzeckim może pochwalić się sporą kolekcją dawnych sprzętów rolniczych. Myśli o utworzeniu muzeum wsi i rolnictwa.

W wielu gospodarstwach są jeszcze od lat nieużywane urządzenia rolnicze i sprzęty gospodarstwa domowego, z których korzystały nasze babcie i prababcie. Doszedłem do wniosku, że warto je zgromadzić w jednym miejscu i odrestaurować – mówi Ryszard Duda.

Razowiec jak magnes

Na jego podwórku stoją młockarnie, sieczkarnie, siewniki, snopowiązałki i wiele innych urządzeń. Kupuje je od znajomych – mówi. – Mam niewielki warsztat stolarski, w którym mogę dorobić brakujące, lub uszkodzone elementy z drewna, a że znam się trochę na ślusarce, to i z metalowymi sobie poradzę. 
Właściciel gospodarstwa jest przedsiębiorcą. Twierdzi, że prowadzona przez niego działalność gospodarcza ułatwi mu realizację marzeń o utworzeniu prywatnego muzeum. 
Zamierzam dokupić 100 hektarów ziemi i utworzyć na tym terenie mini zoo, w którym oprócz zwierząt świń, kur, indyków i krów będą też zwierzęta leśne, a nawet egzotyczne – zapowiada. – Między wybiegami będą dawne urządzenia rolnicze. Postawię przy nich manekiny, zatem osoby zwiedzające muzeum będą mogły zobaczyć, jak w przeszłości wyglądało sadzenie ziemniaków, żniwa, czy choćby młócenie zżętego zboża. 
Przedsiębiorca planuje też inne atrakcje: chce wybudować w skansenie piec chlebowy, w którym wypiekane będą świeże bułki i chleb. Turyści będą mogli skosztować wiejskiego razowca ze smalcem, a – jak zechcą – to wydoją też krowę lub nakarmią kozę. 
R. Dyda twierdzi, że jego muzeum będzie nie lada gratką dla turystów. Zarówno mieszczuchów, którzy niewiele wiedzą o pracy na roli, jak i obcokrajowców.

Gratka dla mieszczuchów

Nawiąże współpracę z właścicielami firm i obiektów turystycznych w gminie oraz na terenie powiatu – zapowiada. – Po obejrzeniu mojego muzeum goście mogą zwiedzić bunkry Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, muzeum, wziąć udział w spływie kajakowym czy zabawie przy ognisku. 
Mieszkaniec Bukowca interesuje się także historią rodzinnej wsi. Zbiera związane z nią pamiątki, a nawet nagrywa opowieści mieszkańców, którzy osiedlili się tam zaraz po zakończeniu wojny, lub zostali przywiezieni do Bukowca na przymusowe roboty. Nawet nie przypuszczałem, że działy się tutaj takie ciekawe rzeczy – mówi.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę