Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Sezonowe pogorszenie koniunktury w rolnictwie

5 stycznia 2016
Ogólny wskaźnik koniunktury w rolnictwie spadł w I kwartale 2014 r. o 2,8, z poziomu minus 1,9 do minus 4,7 - poinformował w komunikacie z badań Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH.
"Spadek wskaźnika koniunktury jest skutkiem obniżenia się wskaźnika wyrównanych przychodów pieniężnych o 6,9 (z -2,5 do -9,4). Druga składowa wskaźnika koniunktury - wskaźnik zaufania rolników - wzrosła o 5,3 (z -0,8 do 4,5)" - napisano w komentarzu.
Zdaniem autorów badania, zimowy zastój w produkcji rolnej spowodował pogorszenie sytuacji dochodowej gospodarstw rolnych, jednak nadchodzący sezon zasiewów skłania rolników do optymizmu.
"Wskaźnik koniunktury w dalszym ciągu znajduje się ponad długookresową średnią. Pogorszenie się koniunktury w rolnictwie ma charakter sezonowy. Świadczy o tym zarówno wzrost w skali roku ogólnego wskaźnika koniunktury, jak i jego składowych - wskaźnika wyrównanych przychodów pieniężnych i wskaźnika zaufania, odpowiednio o: 5, 4,1 i 6,8. Oczyszczony z wahań sezonowych i zakłóceń przypadkowych ogólny wskaźnik koniunktury kwartalnie zwiększył się, co przesądza o pozytywnej średnioterminowej tendencji w polskim rolnictwie" - napisano.
Badanie wskazuje, że zmiany koniunktury w badanych przekrojach gospodarstw rolnych były zróżnicowane.
"Poprawę koniunktury odnotowano w gospodarstwach zazwyczaj najbardziej efektywnych, najlepiej radzących sobie w zmiennej koniunkturze i najtrafniej odczytujących sygnały płynące z rynku, tj. u rolników działających w makroregionie środkowowschodnim, młodych i z wykształceniem wyższym. Koniunktura najbardziej pogorszyła się w makroregionie zachodnim, w gospodarstwach największych, kierowanych przez osoby w wieku 31-45 lat i z wykształceniem podstawowym lub zasadniczym zawodowym" - napisano.
"Sezonowe pogorszenie koniunktury uwidacznia się w saldach wydatków bieżących i inwestycyjnych. Odnotowano kwartalny spadek zakupów nawozów mineralnych, pasz treściwych, środków ochrony roślin i maszyn rolnych, a także nakładów na budynki i budowle. Zmiany roczne są jednak dodatnie" - dodano.
W ocenie rolników zmniejszyła się - w porównaniu z październikiem 2013 r. - dostępność kredytów preferencyjnych.
"Odsetek gospodarstw sygnalizujących pogorszenie tej dostępności zwiększył się o 30,2 pkt. proc. Skłonność rolników do zadłużania się nieznacznie wzrosła, co należy wiązać ze spodziewaną poprawą ich zdolności obsługi kredytu. Nieznacznie zmniejszyło się (o 1,1 pkt) - w skali roku - saldo odpowiedzi na pytanie o znaczenie dopłat bezpośrednich do produkcji rolnej w stosunku do przychodów z niej uzyskanych. Aż 99,5 proc. ankietowanych gospodarstw rolnych zadeklarowało korzystanie z tych dopłat" - napisano.



POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę