Jak mówi Kazimierz Zagórski,prezes Stowarzyszenia Kruszewskie Warzywa Herbowe, w tym roku jest urodzaj na ogórki. Korzystny wpływ ma na to letnia, wysoka temperatura.– I to mimo że wiosną padało, a wysiew zaczął się później niż zwykle – przyznaje.
Jego uprawy zajmują pół hektara ziemi. Jak mówi, pierwszego ogórka zasadził na początku maja. Kolejny wysiew nastąpił pod koniec tego miesiąca, a następny był już w czerwcu.
Ogórek wymaga pracy
Ważna jest też pora zbierania ogórków.
– Najlepiej zaczynać o godzinie 5 – radzi rolnik z Kruszewa.
Temperatury są wtedy niższe i ogórek jest lepszy do przetworzenia. Zebrane w ciągu dnia warzywa muszą poleżakować i nabrać odpowiedniej temperatury – tak, by po ukiszeniu miały odpowiednią kruchość.
– Ogórki sprzedaję indywidualnym odbiorcom, na tzw. słoiki. Resztę kiszę do beczek – mówi Zagórski.
Kruszewscy rolnicy podkreślają, że dbają o ekologię.
– Nie stosuję żadnych środków chemicznych oraz sztucznych nawozów – przekonuje Kazimierz Zagórski.
Ale niestety, producentów nie omijają problemy.
– Ogórki są atakowane przez grzybotwórcze choroby oraz szkodniki – mówi Zagórski.
Żeby temu zapobiec, trzeba szczepić glebę bakteriami pożytecznymi, które niszczą te chorobotwórcze.
Narzekają na ceny
Sen z powiek kruszewskim rolnikom spędza też brak odpowiednich atestów na uprawy oraz niezbędnych pozwoleń, wydawanych przez sanepid.
– Tymczasem przy uprawie ogórków Unia Europejska wymaga od nas doskonałych warunków sanitarnych – mówi Zagórski.
– Mało tego, trzeba dostować budynki do unijnych wymogów. A jak to zrobić, skoro nie uprawiamy ogórków pod produkcję przemysłową – dodaje Tomasz Krysiewicz, inny producent.
Mimo że producenci chwalą sobie tegoroczne plony, to już wiedzą, że ich zarobki nie będą zbyt duże.
– Ceny zależą od podaży. Za kilogram ogórków dostaję nieco ponad złotówkę – mówi Krysiewicz.– To niewiele. Tym bardziej, że koszty produkcji ciągle rosną.
Nie jest źle
Również zdaniem Elżbiety Grunwald, z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolnego w Łomży, tegoroczne zbiory ogórków w porównaniu do ubiegłego roku są wyższe.
– Rolnicy dbają o swoje plantacje. Nie bez znaczenia są też warunki pogodowe, które w tym roku wyjątkowo sprzyjają uprawie ogórków – mówi.
Jej zdaniem, ceny cały czas będą utrzymywać się na poziomie – w zależności od rodzaju ogórka – od 1,5 do 3 złotych za kilogram.
8167817
1