Ptak_Waw_CTR_2024

Senat przyjął poprawki do ustawy o organizacji rynku rybnego

12 stycznia 2004

Senat przyjął w piątek poprawki do ustawy o organizacji rynku rybnego i pomocy finansowej w gospodarce rybnej. Ustawa dostosowuje przepisy w tym zakresie do prawa Unii Europejskiej.

Jedna z przyjętych poprawek zakłada kary dla producentów wprowadzających na rynek produkty rybne po cenach niższych niż określone w rozporządzeniu ministra rolnictwa, co ma związek z przepisami UE. Kara nie może przekraczać dwudziestokrotnego przeciętnego wynagrodzenia, określonego przez GUS. Wersja sejmowa ustawy zakładała kary tej wysokości za wprowadzanie na rynek wyrobów nie spełniających standardów jakości. Pozostałe poprawki mają charakter głównie doprecyzowujący. Ustawa zakłada, że rybołówstwo może być wykonywane przy użyciu statków o polskiej przynależności. Reguluje też kwestie wydawania licencji. Zakłada wydawanie bezterminowych licencji połowowych, a także rocznych specjalnych zezwoleń połowowych.

Ustawa określa również tryb postępowania w zakresie wprowadzania na rynek produktów rybnych, tworzenia i funkcjonowania organizacji producentów rybnych. Wprowadza też przepisy dotyczące udzielania pomocy finansowej na podstawie przepisów UE.

Przewiduje także dodatkowe wsparcie ze środków publicznych dla organizacji producentów rybnych przez pierwsze trzy lata działalności.

Według ustawy, koszty budżetowe związane z interweniowaniem na rynku rybnym nie mogą przekroczyć 30 mln zł rocznie. 75 proc. wydatków budżetowych na ten cel będzie refundowanych z budżetu UE.


POWIĄZANE

Decyzja o zainstalowaniu kotła na ekogroszek może znacząco wpłynąć na komfort i ...

W minionym roku na polskich drogach w czasie Wszystkich Świętych doszło do 118 w...

Przechowywanie warzyw w odpowiednich warunkach to klucz do zachowania ich świeżo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę