OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Senat nie zgłosił poprawek do ustawy o organizacji rynku mleka

4 października 2013
Podczas czwartkowego głosowania Senat nie zgłosił poprawek do ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych. Przepisy mają przygotować polskich producentów mleka do zmian na rynku, jakie nastąpią w 2015 r., wraz ze zniesieniem kwot mlecznych.

Za podjęciem uchwały bez poprawek głosowało 57 senatorów, 29 było przeciwnych, żaden nie wstrzymał się od głosu.
Nowe przepisy wprowadzają do polskiego prawa przepisy unijnych rozporządzeń, regulujących funkcjonowanie zliberalizowanego już rynku mleka. Po zniesieniu kwot ma obowiązywać tzw. pakiet mleczny. Jego przepisy m.in. umożliwią organizacjom zrzeszającym producentów mleka negocjowanie w ich imieniu odpowiednich cen sprzedaży surowego mleka.
Mechanizm kwotowania produkcji mleka funkcjonuje w Polsce od 2004 r. Jego głównym celem jest zachowanie równowagi na rynku mleka i przetworów mlecznych pomiędzy popytem i podażą oraz zapewnienie dostawcom zbytu na wyprodukowane mleko i uzyskanie za nie korzystnej ceny.
Polska, opowiadając się za utrzymaniem kwot mlecznych do 2020 r. argumentowała, że dotychczasowy model regulacji rynku mleka zapewnia stabilną sytuację i opłacalność produkcji. Limit produkcji mleka dla Polski na sezon 2012/2013 r. wynosi 9,96 mld kg. W lutym br. średnia cena płacona rolnikom za mleko wynosiła 123,70 zł za 100 litrów i była o 15 proc. niższa od ceny unijnej.
Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.



POWIĄZANE

30 maja 2025 r. w Jachrance odbyła się konferencja „Jakość, konkurencyjność i pr...

Zaufanie do UE deklaruje 58 proc. Polaków. Większość Europejczyków postrzega ją ...

fot. Łukasz Błasikiewicz/KPRP Panu Prezydentowi–Elektowi dr. Karolowi Nawrockiem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę