Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Sektor leśny czynnikiem wzrostu i zatrudnienia na obszarach wiejskich

3 grudnia 2015
Podczas Europejskiego Tygodnia Leśnego Copa-Cogeca podkreśliła, że unijny sektor leśny jest kluczowym czynnikiem wzrostu i zatrudnienia na obszarach wiejskich w UE. Zdaniem Copa – Cogeca  unijna polityka rozwoju obszarów wiejskich odegra istotną rolę w zagwarantowaniu powodzenia nowej strategii leśnej UE.
Podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Copa-Cogeca Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa – Cogeca przyjął z zadowoleniem nową strategię leśną UE i podkreślił, że zagwarantuje ona spójne ramy, które zapewnią jednolite podejście we wszystkich obszarach polityki i uwzględnią nowe wyzwania, przed jakimi stają lasy i sektor leśny, takie jak zmiana klimatu, energia odnawialna, różnorodność biologiczna, wydajna gospodarka zasobami czy gospodarka ekologiczna.
Nowa polityka rozwoju obszarów wiejskich UE odegra kluczową rolę w skutecznym wdrażaniu strategii leśnej i pomoże sektorowi sprostać tym wyzwaniom oraz skorzystać z pojawiających się okazji. Lasy pokrywają 40 % powierzchni UE oraz stanowią siłę napędową wzrostu i zatrudnienia na obszarach wiejskich. Równocześnie chronią one ekosystemy. W strategii tej doceniono olbrzymi wkład sektora leśnego na rzecz strategii „Europa 2020”. Ponadto promuje ona możliwości dalszego rozwoju biogospodarki.
Pesonen szczegółowo omówił strategię i przypomniał, że według wytycznych strategicznych państwa członkowskie powinny korzystać z funduszy na rzecz rozwoju obszarów wiejskich w celu poprawy konkurencyjności, wspierania dywersyfikacji działalności gospodarczej i jakości życia oraz zapewniania specjalnych środowiskowych dóbr publicznych Głównym celem sektora leśnego jest konkurencyjność, która pozwoli zapewnić wzrost i zatrudnienie na obszarach wiejskich. Instrumenty dot. inwestycji w nowe technologie leśne oraz w przetwarzanie i wprowadzanie do obrotu produktów leśnych mogłyby w międzyczasie przyczynić się do poprawy produkcji drewna, zwiększenia mobilizacji zasobów oraz promowania wydajności działań w sektorze leśnym.
- Tworzenie grup producentów” – nowy instrument w sektorze leśnym, wprowadzony w programie rozwoju obszarów wiejskich – również wymaga promocji i włączenia do programów krajowych/regionalnych. Instrument ten mógłby poprawić orientację rynkową, wesprzeć współpracę właścicieli lasów w zakresie zbiorów i dostępności ich produktów, a także wzmocnić rozwój umiejętności biznesowych i marketingowych oraz ułatwić proces innowacji – mówi Pekka Pesonen - Wszyscy wiemy, że 30 % funduszy na rzecz rozwoju obszarów wiejskich należy przeznaczyć na instrumenty związane ze środowiskiem i klimatem. Przepis ten obejmuje również instrumenty leśne. Aby wesprzeć ekologiczną rolę lasów, niezbędne są takie instrumenty, jak wsparcie inwestycji na rzecz poprawy odporności i wartości środowiskowej ekosystemów leśnych, promocja zalesiania oraz tworzenie obszarów zalesionych. Sektor leśny jest doskonałym źródłem biomasy. Wpłynie to pozytywnie na glebę, wodę, powietrze i różnorodność biologiczną. Dlatego też musimy wspierać obszary zalesione.
 
 
W związku z Europejskim Tygodniem Leśnym ONZ w tym tygodniu w Brukseli  jak i na terenie całej Unii Europejskiej odbędzie się wiele wydarzeń i kampanii komunikacyjnych, których celem jest podkreślenie znaczenia lasów.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę