Podczas Europejskiego Tygodnia Leśnego Copa-Cogeca podkreśliła, że unijny sektor leśny jest kluczowym czynnikiem wzrostu i zatrudnienia na obszarach wiejskich w UE. Zdaniem Copa – Cogeca unijna polityka rozwoju obszarów wiejskich odegra istotną rolę w zagwarantowaniu powodzenia nowej strategii leśnej UE.
Podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Copa-Cogeca Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa – Cogeca przyjął z zadowoleniem nową strategię leśną UE i podkreślił, że zagwarantuje ona spójne ramy, które zapewnią jednolite podejście we wszystkich obszarach polityki i uwzględnią nowe wyzwania, przed jakimi stają lasy i sektor leśny, takie jak zmiana klimatu, energia odnawialna, różnorodność biologiczna, wydajna gospodarka zasobami czy gospodarka ekologiczna.
Nowa polityka rozwoju obszarów wiejskich UE odegra kluczową rolę w skutecznym wdrażaniu strategii leśnej i pomoże sektorowi sprostać tym wyzwaniom oraz skorzystać z pojawiających się okazji. Lasy pokrywają 40 % powierzchni UE oraz stanowią siłę napędową wzrostu i zatrudnienia na obszarach wiejskich. Równocześnie chronią one ekosystemy. W strategii tej doceniono olbrzymi wkład sektora leśnego na rzecz strategii „Europa 2020”. Ponadto promuje ona możliwości dalszego rozwoju biogospodarki.
Pesonen szczegółowo omówił strategię i przypomniał, że według wytycznych strategicznych państwa członkowskie powinny korzystać z funduszy na rzecz rozwoju obszarów wiejskich w celu poprawy konkurencyjności, wspierania dywersyfikacji działalności gospodarczej i jakości życia oraz zapewniania specjalnych środowiskowych dóbr publicznych Głównym celem sektora leśnego jest konkurencyjność, która pozwoli zapewnić wzrost i zatrudnienie na obszarach wiejskich. Instrumenty dot. inwestycji w nowe technologie leśne oraz w przetwarzanie i wprowadzanie do obrotu produktów leśnych mogłyby w międzyczasie przyczynić się do poprawy produkcji drewna, zwiększenia mobilizacji zasobów oraz promowania wydajności działań w sektorze leśnym.
- Tworzenie grup producentów” – nowy instrument w sektorze leśnym, wprowadzony w programie rozwoju obszarów wiejskich – również wymaga promocji i włączenia do programów krajowych/regionalnych. Instrument ten mógłby poprawić orientację rynkową, wesprzeć współpracę właścicieli lasów w zakresie zbiorów i dostępności ich produktów, a także wzmocnić rozwój umiejętności biznesowych i marketingowych oraz ułatwić proces innowacji – mówi Pekka Pesonen - Wszyscy wiemy, że 30 % funduszy na rzecz rozwoju obszarów wiejskich należy przeznaczyć na instrumenty związane ze środowiskiem i klimatem. Przepis ten obejmuje również instrumenty leśne. Aby wesprzeć ekologiczną rolę lasów, niezbędne są takie instrumenty, jak wsparcie inwestycji na rzecz poprawy odporności i wartości środowiskowej ekosystemów leśnych, promocja zalesiania oraz tworzenie obszarów zalesionych. Sektor leśny jest doskonałym źródłem biomasy. Wpłynie to pozytywnie na glebę, wodę, powietrze i różnorodność biologiczną. Dlatego też musimy wspierać obszary zalesione.
W związku z Europejskim Tygodniem Leśnym ONZ w tym tygodniu w Brukseli jak i na terenie całej Unii Europejskiej odbędzie się wiele wydarzeń i kampanii komunikacyjnych, których celem jest podkreślenie znaczenia lasów.
9329661
1