Sejm znowelizował ustawę o weterynaryjnej kontroli granicznej
17 września 2012
Sejm znowelizował w piątek ustawę o weterynaryjnej kontroli granicznej. Zmiany wdrażają unijne przepisy dotyczące przesyłek produktów pochodzenia zwierzęcego na teren UE.
Głosowało 436 posłów; za przyjęciem ustawy opowiedziało się 301, przeciwko 132, a 3 wstrzymało się od głosu.
Unijne rozporządzenie dotyczy wprowadzania na teren Wspólnoty osobistych przesyłek produktów pochodzenia zwierzęcego, które nie mają charakteru handlowego i są częścią bagażu podróżnych albo są wysyłane jako przesyłki do osób prywatnych. Takie przesyłki, zgodnie z unijnymi przepisami, nie podlegają kontroli weterynaryjnej. Chodzi głównie o produkty pochodzenia zwierzęcego, które są przywożone przez podróżnych na własny użytek, najczęściej są to kanapki z wędliną, których nie można przywozić.
Dotychczasowe przepisy nie mówiły o tym, kto ma się zajmować utylizacją odebranej żywności. Uchwalone przez Sejm przepisy określają, że odbieraniem produktów spożywczych i ich niszczeniem zajmie się właściwy organ celny lub Straż Graniczna.
Określono także, kto zajmie się informowaniem przyjezdnych z tzw. krajów trzecich o zakazie przywożenia produktów pochodzenia zwierzęcego. Według ustawy ma się tym zająć wojewoda oraz Inspekcja Weterynaryjna. Coroczne sprawozdanie dotyczące przywożenia takich produktów ma składać Komisji Europejskiej Główny Lekarz Weterynarii.
Ustawa wprowadza także zmiany do ustawy Prawo pocztowe z 2003 r.
Teraz ustawa trafi do Senatu.