Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie mogła domagać się zwrotu środków nienależnie pobranych przez spadkobierców rolnika, przyznanych na podstawie przepisów administracyjnych - zakłada znowelizowana przez Sejm w piątek ustawa o ARiMR.
Nowelizację poparło 265 posłów, przeciwnych było 171, wstrzymały się 3 osoby. Posłowie podczas prac nad rządowym projektem nie wnieśli poprawek.
Projekt ustawy o zmianie ustawy z dnia 9 maja 2008 r. o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma na celu uregulowanie spraw związanych z dochodzeniem przez ARiMR zwrotu pobranych nienależnie lub w nadmiernej wysokości dopłat w ramach wspólnej polityki rolnej przez osoby nieuprawnione do otrzymania tych płatności.
Zgodnie z orzeczeniem sądów administracyjnych sprawy dotyczące zwrotu takich płatności nie mogą być załatwiane w ramach trybu prawa administracyjnego. Dochodzenie przez Agencję zwrotu dopłat może odbywać się na podstawie przepisów prawa cywilnego dotyczących bezpośredniego wzbogacenia i zwrotu świadczenia nienależnego.
Chodzi o skrócenie czasu oczekiwania, bowiem jest on znacznie dłuższy w procesie cywilnym niż w administracyjnym. Poza tym ARiMR ponosi dużo większe koszty związane z dochodzeniem swoich roszczeń.
Według ministerstwa rolnictwa proponowane zmiany nie naruszają praw spadkobierców do płatności realizowanych w ramach wspólnej polityki rolnej. Proponowana zmiana będzie mieć zastosowanie jedynie do przypadków pobrania pieniędzy z tego tytułu przez osoby uprawnione do dysponowania rachunkiem bankowym beneficjenta, lecz nieuprawnione do otrzymania tychże dopłat.
W latach 2008-2013 z tytułu bezprawnego pobrania płatności z dopłat bezpośrednich oraz dopłat z tytułu gospodarowania w niekorzystnych warunkach (tzw. ONW) przeprowadzono 657 postępowań administracyjnych na kwotę ponad 1,6 mln zł, koszty opłat sądowych wyniosły przeszło 83 tys. zł.
Teraz ustawa trafi do prac w Senacie.