Sejm znowelizował w piątek ustawy o ochronie przyrody i Prawo łowieckie, dostosowując je do prawa unijnego. Wcześniejsze brzmienie tych ustaw zakwestionowała Komisja Europejska oraz Trybunał Sprawiedliwości UE.
W 2011 r. Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE za nieprawidłowe wdrożenie do polskiego prawa dyrektyw: o ochronie siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory (tzw. Dyrektywa Siedliskowa) oraz o ochronie dzikiego ptactwa (tzw. Dyrektywa Ptasia). Komisja zażądała także od Polski usunięcia wskazanych uchybień.
Pod koniec stycznia br. TS wydał wyrok, w którym orzeczono, że Polska naruszyła postanowienia Dyrektywy Ptasiej. Według Trybunału Polska m.in. nie objęła ochroną wszystkich gatunków dzikich ptaków występujących naturalnie w stanie dzikim na europejskim terytorium państw członkowskich.
W marcu 2012 roku nasz kraj przegrał przed TS kolejną sprawę dotyczącą niewłaściwych zasad ochrony przyrody. Tym razem Trybunał uznał, że polskie zasady ochrony gatunkowej są sprzeczne z Dyrektywą Siedliskową.
Znowelizowane przepisy mają dostosować polskie prawo do unijnych dyrektyw. Posłowie przyjęli jedną ze zgłoszonych w czasie prac legislacyjnych poprawek, która zakłada, że plan urządzenia lasu musi być uzgodniony z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska, o ile na terenie nim objętym występuje obszar Natura 2000.
Ustawa trafi teraz do Senatu.