Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Sejm zdecydował: Do 2013 r. pracę straci 10 procent urzędników w administracji

5 stycznia 2016
O 10 proc. ma być zmniejszone zatrudnienie w administracji do 2013 roku - zakłada uchwalona w piątek przez Sejm ustawa o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych. Cięcia etatów nie obejmą jednak policji, straży pożarnej i granicznej.

Za uchwaleniem przygotowanej przez rząd ustawy o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych i niektórych innych jednostkach sektora finansów publicznych głosowało 227 posłów, przeciw było 190, a 11 wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z wprowadzonymi przez Sejm poprawkami ustawa wejdzie w życie 1 lutego 2011 r., a nie - jak zakładał wcześniej projekt rządowy - 1 stycznia 2011 r. Ponadto Sejm dodał do ustawy przepis, zgodnie z którym "racjonalizacja" nie obejmie policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej.

Ponadto przepisy ustawy nie będą stosowane do jednostek, w których do 31 grudnia 2010 r. wprowadzono system zarządzania jakością zgodnie z wymaganiami normy PN-EN ISO 9001: 2009 oraz system przeciwdziałania zagrożeniom korupcyjnym. Sejm zgodził się też, by ustawa nie objęła jednostek organizacyjnych prokuratur.

Sejm dodał też do ustawy poprawkę, zgodnie z którą przy wypowiadaniu umów o pracę w ramach racjonalizacji zatrudnienia specjalną ochronę zachowają m.in. członkowie zarządów związków zawodowych czy członkowie związków, którzy reprezentują je wobec pracodawców, a także społeczni inspektorzy pracy.

Wcześniej posłowie uzupełnili projekt o kilkanaście poprawek, głównie o charakterze porządkowym i precyzującym. Najważniejsza z nich wprowadziła obowiązek opublikowania kryteriów wyboru pracowników, które będą miały zastosowanie przy zmniejszaniu zatrudnienia w ramach racjonalizacji.

Do ustawy wprowadzono też regulację, która pozwoli szefom np. kancelarii Sejmu, Senatu i prezydenta na stosowanie przepisów ustawy, mimo że nie są oni do tego zobowiązani.

Ustawa jest częścią pakietu konsolidacji finansów publicznych. Dokument wprowadza przepisy, które umożliwią ograniczenie zatrudnienia w administracji publicznej, obniżą koszty jej funkcjonowania oraz poprawią efektywność.

Zakłada 10-procentowe zmniejszenie zatrudnienia w sektorze administracji publicznej w stosunku do stanu zatrudnienia pod koniec drugiego kwartału 2010 r. Utrzymanie zatrudnienia na zmniejszonym poziomie ma obowiązywać do końca grudnia 2013 r.

Zgodnie z projektem ustawy redukcja zatrudnienia obejmie: państwowe jednostki budżetowe, KRUS, ZUS, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, NFZ, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Agencję Mienia Wojskowego, Agencję Nieruchomości Rolnych, Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencję Rezerw Materiałowych, Agencję Rynku Rolnego, Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, Wojskową Agencję Mieszkaniową.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę