Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Sejm uchwalił ustawę dotyczącą działkowców

3 grudnia 2015
Posłowie uchwalili w piątek ustawę dotyczącą działkowców, której zadaniem jest unormowanie prawne funkcjonowania ogrodów działkowych. Nowe przepisy są konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2012 r.
Za przyjęciem ustawy głosowało 441 posłów, dwóch było przeciwnych, żaden nie wstrzymał się od głosu.


Posłowie w piątek przegłosowali też szereg poprawek redakcyjno-legislacyjnych do ustawy. Uznania nie zyskały natomiast poprawki złożone przez klub Solidarnej Polski, m.in. dotycząca zaliczenia do ogrodów działkowych działek, których powierzchnia przekracza 500 m2.

Zmiany w prawie były niezbędne ze względu na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodne z konstytucją 24 przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. TK zakwestionował m.in. rozwiązania określające przywileje PZD, w tym monopol Związku na przydział działek czy obowiązkową przynależność do niego. Niekonstytucyjne przepisy przestaną obowiązywać pod koniec stycznia 2014 r.

Nowe przepisy mówią m.in., że w ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie ustawy, zarządy ogrodów działkowych będą musiały obowiązkowo zwołać zebranie wszystkich działkowców, by ci zdecydowali, czy chcą pozostać w PZD, czy powołają odrębne stowarzyszenie.

Prace nad nowym prawem prowadzone były w Sejmie od kilku miesięcy, a posłowie z połączonych komisji infrastruktury oraz samorządu terytorialnego pracowali nad aż czterema projektami w sprawie ogrodów działkowych. Swoje projekty złożyły: Solidarna Polska, SLD, PO, a także Komitet Inicjatywy Ustawodawczej. Wiodącą rolę pełnił jednak projekt obywatelski.

Prace nad ustawą były długie i burzliwe - doszło m.in. do protestu działkowców zrzeszonych w Polskim Związku Działkowców, a nawet manifestacji pod Sejmem oraz kancelarią premiera. Działkowcy sprzeciwiali się zmianom proponowanym przez PO i rząd. Ich zdaniem godziły one w istotę ogrodów i mogły pozwolić na ich łatwe przejęcie przez deweloperów.

Ostatecznie, jeszcze w październiku, PO zdecydowała się poprzeć poprawki PZD. Nadal jednak nieuzgodnioną kwestią było uwłaszczenie działkowców. Platforma proponowała uwłaszczenie tych, których działki są w użytkowaniu wieczystym PZD. Według strony społecznej propozycja PO mogła być niekonstytucyjna, ponieważ dzieli działkowców na bardziej i mniej uprzywilejowanych. Zdaniem prawników zachowanie tego artykułu spowodowałoby konieczność gruntownej przebudowy projektu. Tydzień temu podczas spotkania premiera Donalda Tuska z działkowcami zdecydowano, aby przepisy dotyczące uwłaszczenia znalazły się w odrębnej ustawie.

Taką też poprawkę podczas wtorkowego posiedzenia połączonych sejmowych komisji złożył jeden z posłów PO. Poprawka uzyskała poparcie Sejmu.

W Polsce jest 4600 ogrodów działkowych, w których znajduje się ponad 966 tys. działek. Powierzchnia ogrodów zajmuje 43 tys. ha. 90 proc. ogrodów działkowych znajduje się w miastach. Działkowcami są głównie emeryci (42 proc.) i renciści (11 proc.).



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę