Sejm znowelizował w piątek ustawę o dopłatach bezpośrednich. Nowe przepisy wdrażają rozwiązania przejściowe dotyczące płatności w 2014 r.
Za zmianami opowiedziało się 238 posłów, nikt nie był przeciw, 208 osób wstrzymało się od głosu.
Posłowie nie wnieśli poprawek do rządowego projektu. Uchwalone przepisy wdrażają do ustawy z 26 stycznia 2007 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego przepisy przejściowe, które będą stosowane tylko w 2014 roku. Chodzi o ustanowienie podstaw prawnych dla wypłacenia dopłat w 2014 r.
Dotychczas dopłaty uzupełniające obejmowały pięć sektorów. Były to dopłaty do chmielu, tytoniu, skrobi ziemniaczanej, tzw. płatność zwierzęca (do łąk) oraz uzupełniająca płatność obszarowa (m.in. do produkcji zbóż). W tym roku zostaną utrzymane tylko te trzy pierwsze dopłaty. Pozostali dostaną jednolitą płatność w wysokości średnio około 240 euro na hektar.
Jak tłumaczył podczas prac sejmowych wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk, resort rolnictwa zdecydował się na utrzymanie dopłat do tytoniu, chmielu i skrobi, bo wpływają one znacząco na opłacalność produkcji i dochody rolników. Dopłaty te będą pochodziły z budżetu krajowego.
Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 15 marca 2014 r.
Teraz ustawa trafi do Senatu.