Adama_poleposition_15.03_30.04

Sejm obraduje

4 lipca 2002

Wczoraj rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie Sejmu. Posłowie debatują nad sprawozdaniem komisji o rządowym projekcie ustawy o elektronicznych instrumentach płatniczych i nowelizacją ordynacji wyborczej do samorządów. 

Projekt ustawy o elektronicznych instrumentach płatniczych powstał w związku ze stanowiskiem negocjacyjnym Polski z Unią Europejską w obszarze "swoboda przepływu kapitału". Nasz kraj zadeklarował podjęcie starań, by stopniowo dostosować istniejące w naszym kraju rozwiązania w tym zakresie do rozwiązań unijnych.

Po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, uznającego zmiany wprowadzone do ordynacji wyborczej przez Senat za niezgodne z konstytucją, brak obecnie metody przeliczania głosów na mandaty. Dlatego Sejm musi zająć się nowelizacją ordynacji wyborczej do samorządów, gdyż w przeciwnym wypadku zaplanowane na jesień wybory nie będą mogły się odbyć. Panuje przekonanie, że posłowie ponownie uchwalą metodę St. Lague'a, to znaczy taką, która daje szansę średnim partiom i nie premiuje zwycięzców.   

Ponadto posłowie przegłosują wniosek o odrzucenie sprawozdania MSWiA z realizacji w 2001 roku ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (to zainteresowanie w ostatnich latach zmalało) , wysłuchają informacji  z rocznej działalności Trybunału Konstytucyjnego oraz informacji rządu o społecznych i gospodarczych skutkach działalności hipremarketów.

Posłom życzymy owocnych obrad. 


POWIĄZANE

15 kwietnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła przyjmo...

W związku z wnioskiem zgłoszonym na VII Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych...

Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości ogłosiła XX edycję Programu Stypendiów Po...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę