Wczoraj rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie Sejmu. Posłowie debatują nad sprawozdaniem komisji o rządowym projekcie ustawy o elektronicznych instrumentach płatniczych i nowelizacją ordynacji wyborczej do samorządów.
Projekt ustawy o elektronicznych instrumentach płatniczych powstał w związku ze stanowiskiem negocjacyjnym Polski z Unią Europejską w obszarze "swoboda przepływu kapitału". Nasz kraj zadeklarował podjęcie starań, by stopniowo dostosować istniejące w naszym kraju rozwiązania w tym zakresie do rozwiązań unijnych.
Po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, uznającego zmiany wprowadzone do ordynacji wyborczej przez Senat za niezgodne z konstytucją, brak obecnie metody przeliczania głosów na mandaty. Dlatego Sejm musi zająć się nowelizacją ordynacji wyborczej do samorządów, gdyż w przeciwnym wypadku zaplanowane na jesień wybory nie będą mogły się odbyć. Panuje przekonanie, że posłowie ponownie uchwalą metodę St. Lague'a, to znaczy taką, która daje szansę średnim partiom i nie premiuje zwycięzców.
Ponadto posłowie przegłosują wniosek o odrzucenie sprawozdania MSWiA z realizacji w 2001 roku ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (to zainteresowanie w ostatnich latach zmalało) , wysłuchają informacji z rocznej działalności Trybunału Konstytucyjnego oraz informacji rządu o społecznych i gospodarczych skutkach działalności hipremarketów.
Posłom życzymy owocnych obrad.