Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ścieki 30% droższe

15 kwietnia 2005

Definicja przyłącza kanalizacyjnego, przyjęta przez Sejm na początku marca w nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę, może spowodować wzrost cen odprowadzania ścieków nawet o 30 proc. - uważa Izba Gospodarcza "Wodociągi Polskie" (IGWP).

W środę dwie komisje sejmowe - infrastruktury i samorządu terytorialnego - opowiedziały się za utrzymaniem definicji przyłącza kanalizacyjnego w wersji przyjętej przez Sejm. Definicja ta przewiduje, że przyłączem jest odcinek przewodu łączącego wewnętrzną instalację budynku z siecią kanalizacyjną. Protest IGPW i dyskusję na posiedzeniu komisji spowodował zapis zmieniający określenie tego odcinka, zawarty w sejmowej nowelizacji.

Senat zaproponował w swojej poprawce do tej ustawy, by skreślić ten zapis i wrócić do obecnie obowiązującej wersji: jeżeli na nieruchomości jest studzienka, przyłączem jest odcinek między studzienką a siecią, ale jeżeli studzienki nie ma, przyłączem jest odcinek między granicą nieruchomości a siecią.

Jak wynika z informacji dostarczonych posłom przez Izbę Gospodarczą "Wodociągi Polskie", w myśl definicji przyjętej przez Sejm, jeżeli na nieruchomości jest studzienka kanalizacyjna, przyłączem ma być odcinek między studzienką a siecią (ten zapis się nie zmienia - red.). Jeżeli studzienki nie ma, przyłączem ma być odcinek między budynkiem a granicą nieruchomości.

Jak powiedzieli przedstawiciele IGWP po zakończeniu posiedzenia komisji, na skutek wejścia w życie nowego przepisu cena odprowadzania ścieków może podrożeć nawet o 30 proc.

Jak poinformowali 22 marca na konferencji prasowej w Warszawie, konsekwencją zmiany będzie faktyczne zwolnienie inwestorów od ponoszenia części kosztów budowy instalacji łączących użytkowników z siecią kanalizacyjną i przerzucenie tego ciężaru na komunalne przedsiębiorstwa wodociągowe. Te z kolei będą musiały uzyskać dodatkowe pieniądze na zmiany planów inwestycyjnych.

Dotychczas odbiorca usług ponosił koszt położenia instalacji między granicą swej działki a istniejącą siecią wodociągową. Zgodnie z nowelizacją, właściciele domów będą płacić tylko za instalację przebiegającą przez ich działkę. Reszta, czyli od granicy działki do istniejącej już instalacji finansować będą musiały wodociągi –  ostrzega IGWP.

Żeby zrealizować przyłącza według nowej definicji, przedsiębiorstwa wodociągowe muszą wydać dodatkowo ok. 1,5 mld zł w skali kraju. Są to środki, których firmy nie uwzględniły w swoich planach wieloletnich inwestycji. Przeciętny wzrost ceny ścieków osiągnie średnio 0,20 zł za metr sześcienny, czyli od 5 do 10 proc. ceny – wyjaśnia Izba.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę