Polscy rolnicy złożyli ok. 5 tys. wniosków o odszkodowania z powodu strat poniesionych w wyniku epidemii zakażeń bakterią E.coli. Łączna kwota tych odszkodowań to 81 mln euro - poinformował w poniedziałek w Brukseli minister rolnictwa Marek Sawicki.
- Polska zamknęła w piątek weryfikację wniosków, tych wniosków jest prawie 5 tys. na kwotę około 81 mln euro - powiedział dziennikarzom w Brukseli minister.
Sawicki będzie przewodził we wtorek spotkaniu europejskich ministrów rolnictwa w Brukseli.
Państwa członkowskie mogą składać wnioski o odszkodowania do poniedziałku do północy. Potem KE zbada, które z nich mogą być przyjęte, które nie, a które muszą być opatrzone dodatkowymi informacjami. Jednak - jak zaznacza KE - chodzi o to, by decyzja o przyznaniu odszkodowań zapadła dosyć szybko. Informacje o złożonych wnioskach ma przedstawić ministrom rolnictwa UE europejski komisarz ds. rolnictwa Dacian Ciolos podczas wtorkowego posiedzenia w Brukseli.
Jak sygnalizowały wcześniej PAP źródła w KE, nie jest wykluczone, że Bruksela będzie musiała sprawdzić dokładnie większość wniosków o odszkodowania złożonych przez polskich rolników, ponieważ w dużej mierze dotyczą one zbiorów zielonych lub plonów niezebranych. Według unijnego prawa, każdy z tych wniosków musi być zatem osobno zbadany przez unijnych ekspertów, co wydłuży proces ich przyjmowania. Podobny problem będą mieli rolnicy z Hiszpanii i Grecji.
Kraje UE zaakceptowały w połowie czerwca proponowany przez KE pakiet pomocy producentom świeżych warzyw w wysokości 210 mln euro jako rekompensatę za straty poniesione w związku z epidemią zmutowanego szczepu bakterii E.coli (EHEC).
Pod ich naciskiem komisarz Ciolos zaproponował również zwiększoną rekompensatę w wysokości 50 proc. (a nie 30 proc., jak przewidywano początkowo) średniej ceny produktów rolnych z czerwca, które zostały wycofane z rynku w związku z epidemią EHEC. Odszkodowania mają dotyczyć pomidorów, ogórków, sałat, cukinii i papryk. 210 mln euro ma pozwolić na wypłatę odszkodowań za okres od 26 maja do końca czerwca. Odszkodowania mają być wypłacane albo poprzez organizacje producenckie, albo odpowiednie krajowe agencje płatnicze.
Przebywający w Brukseli minister Sawicki poinformował dziennikarzy o trybie przyznawania odszkodowań dla polskich rolników, którzy ponieśli straty z powodu niedawnych wichur, które przeszły nad Polską. Jak zaznaczył minister, odszkodowania dotyczące katastrof klimatycznych są realizowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ministerstwo rolnictwa złoży jednak jeszcze w poniedziałek wniosek do Rady Ministrów dotyczący programu pomocy dla poszkodowanych, zarówno tych, którzy ponieśli straty w ostatnim huraganie, jak i z powodu przymrozków - podkreślił Sawicki.
Zaznaczył, że resort chciałby, aby z budżetu państwa przeznaczyć jednorazowy zasiłek dla tych, którzy utracili całkowicie przychody z produkcji rolnej, w wyniku klęsk żywiołowych, które dotknęły ich gospodarstwa. Proponowana pomoc ma wynosić 5 tys. złotych na gospodarstwo.
9392901
1