Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Sawicki: wnioski o odszkodowania w związku z E.coli na 81 mln euro

5 stycznia 2016
Polscy rolnicy złożyli ok. 5 tys. wniosków o odszkodowania z powodu strat poniesionych w wyniku epidemii zakażeń bakterią E.coli. Łączna kwota tych odszkodowań to 81 mln euro - poinformował w poniedziałek w Brukseli minister rolnictwa Marek Sawicki.

- Polska zamknęła w piątek weryfikację wniosków, tych wniosków jest prawie 5 tys. na kwotę około 81 mln euro - powiedział dziennikarzom w Brukseli minister.

Sawicki będzie przewodził we wtorek spotkaniu europejskich ministrów rolnictwa w Brukseli.

Państwa członkowskie mogą składać wnioski o odszkodowania do poniedziałku do północy. Potem KE zbada, które z nich mogą być przyjęte, które nie, a które muszą być opatrzone dodatkowymi informacjami. Jednak - jak zaznacza KE - chodzi o to, by decyzja o przyznaniu odszkodowań zapadła dosyć szybko. Informacje o złożonych wnioskach ma przedstawić ministrom rolnictwa UE europejski komisarz ds. rolnictwa Dacian Ciolos podczas wtorkowego posiedzenia w Brukseli.

Jak sygnalizowały wcześniej PAP źródła w KE, nie jest wykluczone, że Bruksela będzie musiała sprawdzić dokładnie większość wniosków o odszkodowania złożonych przez polskich rolników, ponieważ w dużej mierze dotyczą one zbiorów zielonych lub plonów niezebranych. Według unijnego prawa, każdy z tych wniosków musi być zatem osobno zbadany przez unijnych ekspertów, co wydłuży proces ich przyjmowania. Podobny problem będą mieli rolnicy z Hiszpanii i Grecji.

Kraje UE zaakceptowały w połowie czerwca proponowany przez KE pakiet pomocy producentom świeżych warzyw w wysokości 210 mln euro jako rekompensatę za straty poniesione w związku z epidemią zmutowanego szczepu bakterii E.coli (EHEC).

Pod ich naciskiem komisarz Ciolos zaproponował również zwiększoną rekompensatę w wysokości 50 proc. (a nie 30 proc., jak przewidywano początkowo) średniej ceny produktów rolnych z czerwca, które zostały wycofane z rynku w związku z epidemią EHEC. Odszkodowania mają dotyczyć pomidorów, ogórków, sałat, cukinii i papryk. 210 mln euro ma pozwolić na wypłatę odszkodowań za okres od 26 maja do końca czerwca. Odszkodowania mają być wypłacane albo poprzez organizacje producenckie, albo odpowiednie krajowe agencje płatnicze.

Przebywający w Brukseli minister Sawicki poinformował dziennikarzy o trybie przyznawania odszkodowań dla polskich rolników, którzy ponieśli straty z powodu niedawnych wichur, które przeszły nad Polską. Jak zaznaczył minister, odszkodowania dotyczące katastrof klimatycznych są realizowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ministerstwo rolnictwa złoży jednak jeszcze w poniedziałek wniosek do Rady Ministrów dotyczący programu pomocy dla poszkodowanych, zarówno tych, którzy ponieśli straty w ostatnim huraganie, jak i z powodu przymrozków - podkreślił Sawicki.

Zaznaczył, że resort chciałby, aby z budżetu państwa przeznaczyć jednorazowy zasiłek dla tych, którzy utracili całkowicie przychody z produkcji rolnej, w wyniku klęsk żywiołowych, które dotknęły ich gospodarstwa. Proponowana pomoc ma wynosić 5 tys. złotych na gospodarstwo.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę