Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Sawicki: Rosja oficjalnie nie powiadomiła o embargu na przetwory mięsne

5 stycznia 2016
Ministerstwo rolnictwa nie otrzymało od Rosji oficjalnego powiadomienia o wprowadzeniu embarga na przetwory wieprzowe - poinformował w środę na konferencji prasowej minister rolnictwa Marek Sawicki.
Jak mówił, o sprawie embarga informuje jedynie rosyjska agencja "Interfax". Dodał, że takiej informacji o embargu nie dostała także EFSA (Europejska komisja ds. Bezpieczeństwa Żywności).
Sawicki zapytany przez dziennikarzy, co się stanie, gdyby okazało się, że Rosja wprowadzi takie embargo od 7 kwietnia, powiedział, że "z punktu widzenia rynkowego niewiele to zmienia", bo ilość przetworzonej wieprzowiny sprzedawanej do Rosji "jest marginalna". Wyjaśnił, że jeżeli chodzi o produkty mięsne przetworzone, to "były eksportowane wyroby wielogatunkowe" i specjalne odżywki dla dzieci, w których oprócz wieprzowiny znajdowała się wołowina i inne produkty.
5 lutego br. Rosja zezwoliła na import gotowych produktów z mięsa wieprzowego poddanych obróbce termicznej w temperaturze powyżej 80 stopni Celsjusza. W praktyce dotyczyło to konserw mięsnych.
Sawicki zaznaczył, że dotąd, "mimo że oficjalnego komunikatu nie było, to wieprzowina świeża i przetworzona z Polski do Rosji nie była eksportowana". Minister przypomniał że od 29 stycznia w całej UE obowiązuje rosyjski zakaz importu wieprzowiny i żaden z lekarzy weterynarii państw unijnych nie może wystawić świadectwa na eksport tego mięsa.
Jak poinformował Sawicki, z analiz wynika, że oprócz wieprzowiny, pozostała żywność jest na bieżąco eksportowana i eksport ten jest nawet większy niż rok temu. "Może to wynikać ze zwiększonego zapotrzebowania rynku rosyjskiego bądź chęci gromadzenia dodatkowych zapasów przez importerów rosyjskich".
Sytuacja z wieprzowiną niepokoi jednak polskich sadowników, którzy do Rosji eksportują większość swojej produkcji. Jednak teraz - jak podkreślił szef resortu rolnictwa - żadnych problemów z eksportem jabłek nie ma. Również bez zakłóceń przebiega eksport produktów mleczarskich.
Minister podkreślił, że rozmowy pomiędzy Federacja Rosyjską a UE prowadzi Komisja Europejska i służby inspekcyjne Rosji. Państwa członkowskie zostały zobowiązane od powstrzymania się od indywidulanych kontaktów. "Chcemy wspólnie doprowadzić do sytuacji uznania przez Rosję prawa europejskiego w zakresie bezpieczeństwa żywności" - powiedział Sawicki.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę