Minister rolnictwa Marek Sawicki powiedział we wtorek w Brukseli, że budżet Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020 powinien być na takim samym poziomie jak obecnie - informuje PAP. Na unijne rolnictwo rocznie przeznacza się ok. 55 mld euro rocznie.
Sawicki, przedstawiając we wtorek priorytety polskiej prezydencji, ocenił, że dyskusja nad reformą Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) jest spóźniona, ponieważ jej kształt powinien być przyjęty przed rozpoczęciem polskiej prezydencji i ogłoszeniem nowych ram finansowych. Pakiet legislacyjny reformy WPR komisarza Daciana Ciolosa ma zostać ogłoszony na początku października.
W czasie posiedzenia komisji ds. rolnictwa Parlamentu Europejskiego Marek Sawicki wyraził przekonanie, że reforma powinna odejść od historycznych kryteriów, na podstawie, których wyliczane są dopłaty bezpośrednie.
Za utrzymaniem w nowej perspektywie finansowej wydatków na rolnictwo na obecnym poziomie opowiedział się w czerwcu Parlament Europejski. Europosłowie domagają się "bardziej sprawiedliwego" podziału wsparcia finansowego między rolników ze starych i nowych krajów członkowskich. W rezolucji PE nie znalazło się jednak słowo "równego", o co zabiegają przede wszystkim rządy nowych państw UE, w tym Polski przypomina PAP.
KE też proponuje sprawiedliwe, ale nie jednakowe w całej UE dopłaty bezpośrednie do hektara - swoje stanowisko przedstawiła w dokumencie przyjętym 17 listopada 2010 r. ws. reformy WPR po 2013 r.
Istniejąca od lat 60. WPR pożera lwią cześć budżetu UE (około 40 proc.), ale jest w pełni wspólnotową polityką UE, w 100 proc. finansowaną z unijnego budżetu. WPR pochłania coraz mniejszą część budżetu: w 1984 r. odsetek ten wynosił aż 71 proc. Ogólna pula wydatków na WPR pozostała niemal bez zmian, mimo rozszerzenia UE o 12 nowych krajów, w tym wiele rolniczych, jak Polska czy Rumunia.
Pod koniec czerwca KE zaproponowała, by nowy 7-letni budżet UE wyniósł 972,2 mld euro, wobec 925 mld euro w obecnej siedmiolatce (2007-2013). KE proponuje utrzymać na poziomie porównywalnym do obecnego fundusze na politykę rolną i spójności - podaje PAP.
9388910
1