Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Sawicki: przymrozki mogły spowodować straty w owocach i rzepaku

9 maja 2011
Straty w owocach będą tam, gdzie temperatura spadła poniżej 5 stopni Celsjusza, tj. na terenie obejmującym północne Mazowsze, Kujawy, Pomorze oraz Żuławy. Ucierpieć mógł także rzepak - poinformował w piątek minister rolnictwa Marek Sawicki.

Straty mogą wystąpić w porzeczkach, truskawkach, czereśniach, wiśniach - wyliczał na konferencji prasowej Sawicki. Jego zdaniem, mogą one wynieść nawet więcej niż 30 procent, ale jednocześnie minister podkreślił, że dotyczą stosunkowo niewielkiego rejonu kraju i mogą być znaczące dla niektórych producentów. Natomiast majowe przymrozki nie powinny mieć wpływu na cały rynek owoców.

W innych uprawach rolnych, poza rzepakiem, raczej strat nie będzie - uważa Sawicki.

Minister zaznaczył, że z oceną, czy te straty faktycznie wystąpiły, trzeba poczekać na ekspertów, a to potrwa kilka dni. Dodał, że do 15 maja w polskim klimacie zdarzają się przymrozki, ale często bywa tak, że przymarznięta roślina potrafi się zregenerować.

Według Sawickiego, nie powinno być strat na terenach, gdzie mróz był mniejszy niż 3 stopnie.

Minister uważa, że wzrost cen na rynku żywności w grudniu 2010 r., styczniu i w lutym tego roku był wynikiem spekulacji. - Od połowy marca ceny już nie rosną, a w niektórych przypadkach spadają - powiedział.

- Widzę ogromną nadzieję na stabilizację na rynkach żywnościowych, na rynkach owoców i warzyw. Mam nadzieję, że limit klęsk żywiołowych dla Polski w ciągu ostatnich pięciu lat wyczerpał się i anomalia majowa nie będzie zapowiedzą gorszych zjawisk. Po dwóch latach powodzi i trzech latach suszy, powinien przyjść normalny rok, co da uspokojenie na wewnętrznym rynku - mówił szef resortu rolnictwa.

Dodał, że nie oznacza to, że ceny "będą pod kontrolą", bo nie ma urzędu czy instytucji, która by je kontrolowała. Jednak - jego zdaniem - nie ma również żadnych przesłanek, aby powróciły emocje związane ze wzrostem cen żywności.


POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Coraz większe znaczenie w tym...

W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, a na świecie ich liczba przekracz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę