Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Sawicki: Przygotowujemy się na ewentualne embargo Rosji na polskie mięso

3 grudnia 2015
Minister rolnictwa Marek Sawicki poinformował w piątek, że Polska od dawna przygotowuje się do ewentualnego nałożenia przez Rosję embarga na polskie mięso. "Nie wiemy, co nas czeka ze strony Rosji" - zaznaczył.
Sawicki był pytany na konferencji prasowej o to, czy resort przygotowuje się do tego, że po nałożeniu embarga na polskie warzywa i owoce kolejnym krokiem może być embargo na polskie mięso. "Przygotowujemy się (na to) i to dokładnie od lutego 2008 r., kiedy Rosja zniosła embargo na żywność z Polski. Byłem przekonany, że ten rynek jest rynkiem niepewnym" - powiedział. Dlatego - jak wyjaśnił - potrzebna była promocja polskiej żywności na rynkach trzecich.
Jak zaznaczył, resort w ostatnich latach razem z rolnikami i przedsiębiorcami uczestniczył w wielu światowych imprezach targowych - w krajach azjatyckich i arabskich. "Mamy rzeczywiście szeroko otwarte rynki, ale nie na tyle, żeby w szybkim tempie zrekompensować ubytek rynku rosyjskiego" - zaznaczył.
Minister pytany był również, jak ocenia szanse na otrzymanie rekompensat dla polskich producentów warzyw i owoców. Jeszcze w piątek ma rozmawiać o tej sprawie z przedstawicielami Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Zdaniem Sawickiego jest za wcześnie, by mówić o szansach i konkretnych środkach. "Przedstawiliśmy wczoraj KE wartość tego rynku - owoców i warzyw w Rosji. Będziemy teraz rozmawiać" - powiedział.
Sawicki wyraził też zadowolenie, że po wielu latach Japonia zniosła embargo na polską wołowinę. "Po 13 latach od pojawienia się choroby wściekłych krów w Europie, kiedy Japonia zakazała całkowicie importu wołowiny z Europy, Polska jest czwartym krajem po Francji, Holandii i Irlandii, który otrzymuje zgodę Japonii na eksport wołowiny" - powiedział. Dodał, że trwają intensywne prace, aby również udało się znieść embargo na wieprzowinę w tym azjatyckim kraju. W 2013 r. 2/3 polskiego eksportu towarów spożywczych na rynek japoński stanowiła wieprzowina.
Od piątku ma obowiązywać czasowe ograniczenia wwozu do Rosji polskich owoców i warzyw. W środę o zakazie poinformowała Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Federacji Rosyjskiej (Rossielchoznadzor). Zakaz dotyczy oprócz świeżych jabłek, także gruszek, wiśni, czereśni, nektaryn, śliwek i wszystkich odmian kapusty (w tym białej, pekińskiej, czerwonej, brukselki, brokułów), kalafiorów.
Minister rolnictwa Marek Sawicki wysłał w czwartek do unijnego komisarza ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Daciana Ciolosa list informujący o stratach, jakie mogą ponieść polscy producenci owoców i warzyw w związku z zapowiedzianym embargiem. Z danych resortu rolnictwa wynika, że Polska wyeksportowała do Rosji w 2013 r. ponad 804 tys. ton produktów z sektora owoców i warzyw o wartości blisko 336 mln euro. Straty wynikające z wprowadzonego przez Rosję embarga mogą wynieść ok. 500 mln euro.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę