Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Sawicki: Powstanie narodowy program odnowy melioracji

5 stycznia 2016

Jednym z priorytetowych zadań dla resortu rolnictwa na najbliższą kadencję jest przygotowanie we współpracy z resortem administracji i cyfryzacji Narodowego Programu Odnowy Melioracji i Rozwoju Retencji - powiedział w czwartek szef resortu Marek Sawicki.
W programie, o którym mnister mówił podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa, zostaną nakreślone działania konieczne dla przeciwdziałania zagrożeniom związanym z podtopieniami, powodziami oraz suszą w perspektywie 5 i 20 lat. W dokumencie znajdą się: informacje o koniecznych inwestycjach i ich koszcie; szacunek niezbędnych środków do prawidłowego utrzymania urządzeń melioracji wodnych; potrzeby w zakresie szkolenia kadr; propozycje ewentualnych zmian przepisów.
Polskie zasoby wodne zaliczane są do najmniejszych w Europie, charakteryzują się one dużą zmiennością, czego wyrazem są okresy susz glebowych oraz okresy podtopień i zagrożeń powodziowych. Skala tych zjawisk nasila się, a ich skutkiem są coraz większe straty.
Według resortu rolnictwa, nakłady finansowe z budżetu państwa na utrzymanie państwowego majątku związanego z gospodarką wodną, w tym melioracjami wodnymi, pokrywają jedynie około 20 proc. potrzeb. W 2010 r. pieniędzy wystarczyło tylko na utrzymanie 23 proc. cieków naturalnych (rzek, strumieni, potoków), 33 proc. kanałów oraz 68 proc. wałów przeciwpowodziowych.
W efekcie, każdego roku pogarsza się stan techniczny tych obiektów, co prowadzi do stopniowej ich dekapitalizacji, a to oznacza wzrost zagrożenia powodziowego. Aktualnie odbudowy lub modernizacji wymaga m.in. 2 550 km kanałów (27 proc.) oraz ponad 40 proc. wałów przeciwpowodziowych (3 tys. 474 km).
Brak właściwej i systematycznej konserwacji cieków powoduje ograniczenie możliwości przepływu wody, co doprowadza do sytuacji, w których nawet minimalne opady atmosferyczne tworzą zagrożenie i nieuzasadnione straty powodziowe.
Do opracowania programu odbudowy melioracji zostanie powołany specjalny zespół, w skład którego wejdą przedstawiciele ministerstw i instytucji zainteresowanych w/w problemami oraz przedstawiciele środowisk naukowych.
W opinii Sawickiego, podstawową sprawą jest znalezienie środków na ten cel. Powinien to być rządowy program współfinansowany pieniędzmi unijnymi, dlatego nie wejdzie on w życie wcześniej niż w 2014 roku, czyli od nowej perspektywy finansowej UE.
Minister przedstawił także inne priorytety resortu na najbliższe lata. Zaliczył do nich doprowadzenie do korzystnych dla Polski rozwiązań w ramach reformy Wspólnej Polityki Rolnej, utworzenie Funduszu Gwarantowanych Świadczeń za Sprzedane Produkty Rolne oraz zmianę ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich tak, by większa liczba rolników zawierała umowy ubezpieczeniowe.

 


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę