Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Sawicki: 2 mln ha ziemi w zasobie skarbu państwa

27 stycznia 2012
Na koniec 2011 r. prawie 2 mln hektarów ziemi pozostawało w zasobie skarbu państwa, z czego prawie 1,5 mln ha było w dzierżawie - poinformował w czwartek sejmową komisję skarbu państwa minister rolnictwa Marek Sawicki. Zaznaczył, że to wstępne dane resortu.

Sawicki przedstawił posłom komisji informację o dotychczasowym rozdysponowaniu ziemi, którą obecnie w imieniu skarbu państwa administruje Agencja Nieruchomości Rolnych. Od początku działania agencji sprzedano ponad 2,2 mln ha.

Do rozdysponowania pozostało ok. 310 tys. ha - podał. Minister zaznaczył, że do zasobu skarbu państwa powrócą, zgodnie z uchwalonymi w poprzedniej kadencji przepisami, wydzielone przez dzierżawców części gruntów, stanowiące 30 proc. dzierżawionych terenów. Grunty uzyskane od dzierżawców oraz pozostające w zasobie mają trafiać przede wszystkim do rolników indywidualnych na powiększenie gospodarstw - podkreślał minister.

- Dzierżawca będzie pytany, czy wyłączy 30 proc. ziemi, co da mu prawo pierwokupu reszty. Jeśli nie zgodzi się - nikt go do końca okresu dzierżawy nie będzie nękał czy do czegoś nakłaniał. Po wygaśnięciu umowy dzierżawiona ziemia będzie sprzedawana w trybie przetargu ograniczonego na wyłączenie gospodarstw - mówił.

Sawicki podał, że w 2011 r. udało się rozdysponować ok. 125 tys. ha ziemi. W ramach nieodpłatnego przekazania uprawnionym podmiotom w 2011 r. przekazano dodatkowo ponad 14 tys. ha. Na 2012 r. przygotowywanych do sprzedaży jest kolejne 100 tys. ha - podał minister, zaznaczył jednak, że będzie zabiegał o to, by ilość ta była wyższa.

Średnia cena hektara sprzedawanych gruntów wyniosła w III kwartale 2011 r. 17,1 tys. zł, przy średniej cenie w 2010 r. ok. 15,3 tys. zł - wyliczał minister.

Sawicki zadeklarował, że Agencja nie będzie organizowała dużych przetargów, tylko będzie chciała sprzedawać mniejsze działki, które będą w finansowym zasięgu rolników indywidualnych. - Jeżeli 10-hektarowy rolnik widzi ogłoszenie o sprzedaży 10 czy 150 hektarów, to nawet nie spojrzy na taką możliwość, bo go na to nie stać - tłumaczył.

W jego ocenie zmniejszenie powierzchni sprzedawanych działek powinno podnieść średnią cenę uzyskiwaną ze sprzedaży gruntu, choć zwiększają się koszty przygotowania takich przetargów. Minister powiedział, że w razie braku chętnych nabywców opowiada się za przekazywaniem takich terenów samorządom. Zapowiedział, że będzie dążył do wyprzedania ziemi z zasobów państwa i likwidacji Agencji Nieruchomości Rolnych.

Powiedział też posłom, że prowadzone są działania dla połączenia dwóch innych agencji rolnych - Agencji Rynku Rolnego i Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę