Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Satelitą w rolnika - uniijny brat czuwa

22 lipca 2005

Rolnicy starający się o unijne dopłaty muszą się liczyć z tym, że ich pole zostanie sfotografowane. Zdjęcia posłużą kontrolerom do sprawdzenia, czy informacje podane we wniosku zgadzają się ze stanem faktycznym - informuje "Kurier Szczeciński".

W ub.r. rolników sprawdzano tradycyjnymi metodami. Gospodarstwa odwiedzały komisje, w skład których wchodzili m.in. geodeta i osoba z wykształceniem rolniczym. Na miejscu sprawdzali, czy powierzchnia upraw zgadza się z podaną we wniosku - pisze dziennik.

Kontrole rozpoczną się w sierpniu. W Zachodniopomorskiem do zweryfikowania jest 11 proc. gospodarstw (dwa razy więcej niż w ub.r.). To blisko 100 tys. ha sprawę mają ułatwić zdjęcia satelitarne. W ten sposób zostanie skontrolowanych ok. 60 proc. wytypowanych gospodarstw w regionie (w Pomorskiem będzie to niespełna kilka proc.) - czytamy w "Kurierze Szczecińskim".

Za zawyżanie powierzchni upraw lub wpisanie do wniosku innego gatunku niż ten, który rośnie na polu, grożą kary. W Zachodniopomorskiem o dopłaty stara się ok. 30 tys. gospodarstw - podaje gazeta.

Z kolei "Dziennik Łódzki" ostrzega, że producenci przetworów rolnych mogą się pożegnać z unijnymi dopłatami, jeśli przy produkcji używają soli.

Firmie z Dylowa Szlacheckiego (pow. pajęczański), produkującej m.in. ogórki konserwowe, majonez i musztardę, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa odmówiła przyznania pieniędzy z unijnej kasy - informuje gazeta.

"W pierwszym zdaniu odmowy przeczytaliśmy, że wniosek jest niezgodny z zasadami udzielania pomocy, ponieważ przy produkcji używamy soli" - mówi dziennikowi Danuta Dziadak, pracownica firmy. "A jak zrobić przetwory warzywne bez soli?" - pyta.

Iwona Musiał, rzeczniczka ARiMR, wyjaśnia w rozmowie z "Dziennikiem Łódzkim", że zgodnie z instrukcjami UE, sól nie jest typowym składnikiem żywności. "Wniosku nie odrzucimy, jeśli sól jest używana jako substancja smakowa" - twierdzi. "Odrzucimy go jednak, jeżeli jest surowcem do produkcji" - dodaje.

"Czy mamy rozumieć, że ogórki robi się z soli, a nie nią doprawia? - pytają przetwórcy, cytowani przez "Dziennik Łódzki".


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę