Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Samorządy wstrzymają budowę schetynówek

31 sierpnia 2011
Rząd nie uwzględnił naszych postulatów przy tworzeniu kontynuacji narodowego programu przebudowy dróg lokalnych – alarmują samorządowcy. Według nich szykowany projekt wstrzyma inwestycje drogowe w gminach.

Chodzi o program rozbudowy dróg lokalnych, czyli schetynówek, na lata 2012 – 2015, a więc kontynuację programu rozpoczętego w 2008 roku przez obecny rząd. Program miałby wystartować już od września, jednak – jak mówią sami samorządowcy – projekt w obecnym kształcie zamiast pomóc gminom w remontach i budowie lokalnych dróg, może doprowadzić do wstrzymania inwestycji.
Rząd nie wysłuchał bowiem postulatów gmin i nie zmienił sposobu przyznawania kwot dofinansowania na poszczególne województwa. Ma on być oparty na trzech wskaźnikach, takich jak: obszar, zaludnienie, rozmiar sieci dróg lokalnych oraz wielkość PKB na mieszkańca. Kontrowersje budzi przede wszystkim ten ostatni parametr, bo w rozdzielaniu środków uprzywilejowane mają być województwa o relatywnie najniższym wskaźniku PKB per capita.
– To spowoduje, że mniejsze i uboższe samorządy dostaną praktycznie tyle samo pieniędzy co te duże i najszybciej rozwijające się. Ucierpią na tym choćby inwestycje na Mazowszu, gdzie są znacznie bardziej potrzebne niż np. w opolskiem – mówi Grzegorz Kubalski ze Związku Powiatów Polskich. Pismo w tej sprawie ZPP wysłało już do szefa MSWiA Jerzego Millera.
Z tymi zarzutami nie zgadza się Bolesław Dutka z sejmowej komisji samorządowej. – Cały system samorządowy musi opierać się na zasadzie solidarności – mówi krótko.
Zdaniem eksperta transportu Adriana Furgalskiego proponowany sposób podziału jest racjonalny, choć daleki od doskonałości. – Większa waga powinna być przyłożona do kwestii związanych z bezpieczeństwem. Lepiej byłoby więc uwzględnić przy podziale pieniędzy czynnik dotyczący statystyk wypadków – uważa. Dodaje, że nie dziwi go ostra rywalizacja lokalnych włodarzy o środki w momencie, gdy tak drastycznie je ograniczono.
W 2012 roku na program schetynówek rząd przeznaczy zaledwie 200 mln zł. Więcej środków będzie w kolejnych trzech latach – po 1 mld zł rocznie. Jednak znacząco obniżono wysokość dofinansowania inwestycji – z 50 proc. do zaledwie 30 proc. wartości inwestycji. Zdaniem samorządowców wstrzyma to większość inwestycji, głównie w słabych finansowo gminach wiejskich. Co więcej, w ramach schetynówek będą one mogły przeprowadzić tylko jedną inwestycję rocznie.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę