Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Samorządy oburzone odłożeniem dyskusji ws. reguły wydatkowej

26 maja 2011
Połączone komisje finansów i samorządu na wniosek PO odłożyły dyskusję w sprawie wprowadzenia reguły wydatkowej w samorządach. Samorządowcy z całej Polski nie kryją oburzenia - zarzucają posłom kpinę i zapowiadają, że w czwartek do Sejmu nie wrócą.

W środę połączone komisje finansów publicznych i samorządu terytorialnego miały debatować na temat tzw. reguły wydatkowej dla gmin, powiatów i województw. Posiedzenie zwołano na wniosek PiS.

Komisje przegłosowały jednak wniosek Sławomira Neumanna z PO, by posiedzenie odbyło się w czwartek po wystąpieniu premiera Donalda Tuska w Sejmie. Ma on przedstawić informację na temat zagrożeń dla stanu finansów publicznych w Polsce.

Elżbieta Rafalska z PiS wniosek nazwała skandalem, przypominając, że na posiedzenie zaproszono gości z całej Polski.- To obraźliwe traktowanie - oskarżała Rafalska.

Samorządowcy nie kryli oburzenia, starosta powiatu Kolbuszowskiego Józef Kardyś powiedział PAP, że w czwartek większość z nich nie przyjedzie. - Nie mamy w Warszawie hotelu, jak posłowie - oświadczył Kardyś.

W reakcji na decyzję komisji PiS zorganizował w Sejmie konferencję prasową, w której uczestniczyli przedstawiciele władzy lokalnej. - Myśleliśmy, że będziemy merytorycznie rozmawiać o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą reguła wydatkowa dla samorządów. Zakpiły z nas komisje sejmowe - mówił podczas konferencji w Sejmie skarbnik Krakowa Lesław Fijał.

Podkreślił, że wprowadzenie reguły wydatkowej zagrozi realizacji wieloletnich umów samorządów. - Wszystko prowadzi do całkowitego zaprzestania inwestycji samorządów - zaznaczył Fijał.

- Przyjechałam na zaproszenie dwóch szefów komisji i zostałam wyproszona. Nie dano nam możliwości rozmowy. Jutro się nie pojawimy - powiedział Violetta Porowska wiceprzewodnicząca rady miasta Opola.

Szef klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak w liście do marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny domaga się interwencji i wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. - W związku z wydarzeniami jakie miały miejsce na dzisiejszym posiedzeniu połączonych komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Finansów Publicznych, domagam się od Pana Marszałka reakcji i wyjaśnienia działań posłów PO - napisał Błaszczak.

Premier Donald Tusk na środowym posiedzeniu komisji wspólnej rządu i samorządu powiedział, że rząd i samorządy porozumiały się w sprawie ograniczenia deficytu, co da oszczędność rzędu 0,4 pkt proc. PKB.

- Chciałem podziękować, że wstępne propozycje zostały przyjęte przez samorząd. Dały efekt, jakiego z ministrem finansów oczekiwaliśmy. Najważniejsze, że przyjęliśmy te cele, które są gwarancją naszego bezpieczeństwa - mówię o wskaźniku 0,4 pkt proc. PKB. O tyle powinniśmy ograniczyć deficyt. Samorządy przyjęły naszą propozycję, aby pracować nad własnym modelem. Ten wskaźnik będzie dotyczył całego sektora (samorządowego - PAP) - powiedział premier.

W przesłanym pod koniec kwietnia do Komisji Europejskiej programie konwergencji Polska zadeklarowała, że ograniczy deficyt sektora finansów publicznych do 2,9 proc. w 2012 r.; tzw. reguła wydatkowa jest jednym z działań, które mają pomóc osiągnąć rządowi ten cel.

Resort finansów od początku chciał, by efekt wprowadzenia reguły ograniczającej deficyt w samorządach obniżył deficyt o 0,4 pkt proc. PKB w 2012 r.

Tusk zapewnił, że nikt w ministerstwie finansów ani w rządzie nie chce "mordować inwestycji na poziomie samorządów", ani narzucać im "sztywnego rygoru". Zapowiedział, że mechanizm, który zabezpieczy Polskę przed wzrostem deficytu na poziomie samorządów, ma być "możliwie elastyczny". - To nie jest próba mechanicznego działania, które nie będzie uwzględniało specyfiki poszczególnych gmin - deklarował szef rządu.

Minister finansów Jacek Rostowski powiedział dziennikarzom w Sejmie po przerwanym posiedzeniu komisji, że rząd i samorządy znajdą mechanizmy wspólne, które zapewnią redukcję deficytu sektora samorządowego.

- Będziemy pracowali w ciągu następnych kilku tygodni z przedstawicielami samorządów żeby te zasady określić. Jest to niezmiernie ważne dla Polski, ale i dla samorządów - powiedział. Dodał, że likwidacja nadmiernego deficytu w 2012 r. i utrzymanie Polski na dobrej ścieżce, aby to osiągnąć jest też warunkiem utrzymania dostępu Polski i samorządów do środków spójności UE.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę