Parlamentarny Zespół ds. Osób Starszych wspólnie ze Związkiem Regionów , Związkiem Powiatów Polskich , Związkiem miast i Związkiem Gmin Wiejskich RP organizuje konkurs pt. „Samorząd przyjazny seniorom 2014 – przyjazna administracja”.
Celem edycji Konkursu „Samorząd Przyjazny Seniorom 2014” jest promowanie tworzenia zintegrowanych programów przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu seniorów we wspólnotach lokalnych i regionalnych, polegających na uwzględnieniu w sposobie działania administracji (tak władczej, jak i świadczącej) uwarunkowań życiowych i wynikających z nich potrzeb osób starszych; cel ten organizatorzy realizować zamierzają między innymi poprzez zebranie informacji o programach realizowanych przez samorządy w zakresie uwzględnienia w sposobie działania administracji specyfiki potrzeb osób starszych, wybór rozwiązań, które najpełniej przeciwdziałają wykluczeniu osób starszych poprzez uwzględnienie w sposobie działania lokalnej administracji publicznej specyfiki potrzeb tej grupy społecznej i upowszechnienie najlepszych praktyk w zakresie objętym konkursem.
W Konkursie uczestniczyć mogą samorządy wszystkich szczebli, które w latach 2012 – 2014 realizowały lub realizują programy lub projekty uwrażliwiające administrację na potrzeby osób starszych i przewidujące w tym zakresie konkretne rozwiązania dotyczące sposobu jej działania. Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie zakończonego lub realizowanego w tym czasie programu lub projektu do udziału w konkursie oraz przesłanie ich pełnego opisu w sposób i w terminach określonych w regulaminie.
Zgłoszenie samorządu do Konkursu następuje przez przesłanie w terminie do 1 maja 2014 r. listownie (na adres Biura Spraw Senatorskich Kancelarii Senatu; Wiejska 6, 00-902 Warszawa) lub elektronicznie (na adres bss@nw.senat.gov.pl) zgłoszenia na druku zgłoszeniowym.
.Kapituła konkursu oceniać będzie programy/projekty przyznając punkty z uwzględnieniem następujące kryteriów merytorycznych: kompleksowość projektowanych lub wdrożonych rozwiązań (zakres instytucji na terenie danego samorządu objętych rozwiązaniem), rozwiązania sprzyjające integracji międzypokoleniowej, z uwzględnieniem specyfiki lokalnej, trwałość zakładanych lub osiągniętych efektów , partnerskie współdziałanie lokalnych z instytucjami administracji rządowej, organizacjami pozarządowymi i przedsiębiorcami na etapie planowania i realizacji rozwiązań,współpraca z innymi samorządami, instytucjami krajowymi i współpraca międzynarodowa.
Zwycięzcom w poszczególnych kategoriach (szczeblach samorządu) zostaną przyznane tytuły regionu, powiatu i gminy przyjaznych seniorom. Ponadto najciekawsze programy/projekty zostaną przedstawione w wydawnictwie pokonferencyjnym.