Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Samo życie

12 lipca 2010
Na terenach dotkniętych powodzą komisje klęskowe szacują straty . Wciąż są jeszcze miejsca gdzie stojąca woda nie pozwala wejść na pola. Ale nie tylko to utrudnia życie. Najgorsze są nieżyciowe przepisy.

Mirosław Stanisz na swoim polu ma teraz tylko chwasty. Gdyby nie powódź, zebrałby rzepak z 30 hektarów. Komisja klęskowa oszacowała, ze jego straty wynoszą 30 % produkcji całego gospodarstwa.

To oznacza, ze jego gospodarstwo nie zostanie uznane za dotknięte klęska. Straty rolnika nie przekraczają bowiem 30% choć to już trzeci rok z rzędu, gdy woda zabiera mu zbiory.

Mirosław Stanisz, Durok: gdyby nie kredyty klęskowe, to ja dzisiaj to gospodarstwo musiałbym sprzedać albo zlicytować.

Pani Henryka nie zbierze nic ze swojego pola kukurydzy. Teraz powinna podać, ile i za ile przez 3 lata sprzedała zboża i kukurydzy. Wówczas komisja określi procent ubytku plonu w całym gospodarstwie.

Henryka Hanuszkiewicz, Marcinkowice: nie mogę udowodnić, bo nie prowadzę księgowości. Przy małym gospodarstwie to nie opłaca się.

Dlatego w takich przypadkach komisja opiera się na średnich plonach w województwie i według nich szacuje straty. Iwona Skwarek, Dolnosląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego: rolnicy raczej nie kwestionują tego, bo nie są w stanie udowodnić swoich plonów i cen z lat poprzednich.

Dla wielu rolników nie jest to jednak korzystne. Przede wszystkim dla dużych gospodarstw.

Stanisław Cholewicki, Zakrzów: średnia wojewódzka to jest tam w granicach 40-paru q/ha, a dobry gospodarz uzyska nawet i 70.

Komisje liczą, powodzianie czekają a dodatkową pomoc obiecuje ministerstwo rolnictwa.

Artur Ławniczak, wiceminister rolnictwa: dwa tysiące do pięciu hektarów, cztery tysiące powyżej 5 hektarów. Na pewno bardzo prosty wniosek do urzędu gminy i myślę, że w krótkim czasie te pieniądze trafią do zainteresowanych, którzy złożą wniosek.

Według zapewnień resortu po wypełnieniu wniosków przez poszkodowanych i zatwierdzeniu przez urzędy wojewódzkie pieniądze wkrótce trafią do najbardziej potrzebujących o czym nie omieszkamy państwa poinformować.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę