Właśnie mija rok od momentu zaoferowania producentom rolnym długo oczekiwanego nawozu azotowo-siarkowego produkowanego przez Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach S.A. Nawóz ten, o handlowej nazwie Saletrosan® 26 makro, jest sztandarowym produktem w ofercie Azotów Tarnów – jedynego polskiego producenta tego typu nawozu. W odróżnieniu od innych firm zagranicznych produkt ten jest dostępny dla rolników w całorocznej ofercie.
Przypomnijmy, że Saletrosan® 26 makro jest nawozem produkowanym na bazie azotanu amonu i siarczanu amonu. Zawiera on łącznie 26% azotu (N), w tym 19% azotu amonowego i 7% azotu azotanowego. Saletrosan® 26 makro zawiera obok azotu również 13% siarki w formie siarczanowej - najłatwiej pobieranej przez rośliny. Wąski stosunek azotu do siarki (2:1) daje możliwość uzyskania przez rolnika wysokiej efektywności azotu zastosowanego w tym nawozie. Wyjątkowo cennym atutem tego produktu jest wyrównana granulacja, mieszcząca się w przedziale 2-6mm. Pozwala ona na bardzo szeroki (nawet w ścieżkach technologicznych do 36m), a jednocześnie równomierny jego wysiew na polu.
Jak Saletrosan® 26 makro oceniają producenci rolni, którzy stosowali go w swoich gospodarstwach? O opinię o nawozie poprosiliśmy Pana Krzysztofa Bąka, Kierownika Produkcji Roślinnej w firmie Poldanor S.A.
- Nasze przedsiębiorstwo rolne – mówi Pan Krzysztof Bąk – gospodaruje na około 13 tys. ha. Jesteśmy producentami, m.in., rzepaku i zbóż, których w kończącym się roku 2010 uprawialiśmy ok. 3,3 tys. ha (rzepak) oraz ok. 5,5 tys. ha (zboża). Staramy się śledzić postępy nauk rolniczych i przemysłu produkującego środki produkcji dla rolnictwa oraz korzystać z nowych rozwiązań – także w dziedzinie nawożenia. W naszym gospodarstwie stosujemy nawozy możliwie najlepiej dostosowane swoim składem do potrzeb nawozowych uprawianych roślin. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu, zwłaszcza wczesną wiosną oraz zmniejszenie kosztów nawożenia, a tym samym zwiększenie efektywności tego zabiegu. Saletrosan® 26 makro kupiliśmy m.in. dlatego że jego skład umożliwia szybkie dostarczenie roślinom jednocześnie dwóch bardzo ważnych dla plonowania roślin makroskładników – azotu i siarki. Nie bez znaczenia jest również to, że oba te składniki zawarte są w Saletrosanie 26 makro w formach szybko pobieranych przez rośliny. Nasze wieloletnie obserwacje w produkcji i zdobyte tą drogą doświadczenie wskazują na ogromną plonotwórczą rolę siarki, zwłaszcza w uprawie rzepaku. W tym roku, wczesną wiosną, wysialiśmy na tę roślinę Saletrosan® 26 makro gdy tylko zeszła pokrywa śnieżna, w ilości 300 kg nawozu na hektar. Taka ilość nawozu dostarcza roślinom 78 kg N/ha i 39 kg S/ha. W uprawie pszenicy ozimej zastosowaliśmy Saletrosan® 26 makro w ilości 180 kg nawozu na hektar (46,8 kg N i 23,4 kg S), podobnie jak u rzepaku – w pierwszym po zimie zabiegu – przed ruszaniem wegetacji.
- Uważam, że Saletrosan® 26 makro jest nawozem spełniającym oczekiwania producentów rolnych, godnym polecania i sprawdzającym się w trudnych, zmiennych warunkach pogodowych. Podkreślić warto również to, iż sprawdził się on na naszych polach przy ścieżce technologicznej wynoszącej 30 m. Mówiąc najkrócej – uważam, że rolnicy kupując Saletrosan® 26 makro kupują po prostu zadowolenie.
Azoty Tarnów współpracują także z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie gdzie realizowane są badania nad efektywnością i wpływem stosowania Saletrosanu 26 makro w uprawie kukurydzy i rzepaku.
Mówi profesor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie Barbara Filipek-Mazur. Współpracujemy z Azotami Tarnów już kilka lat, a nasze doświadczenia na odmianach kukurydzy i rzepaku są prowadzone w cyklu trzyletnich badań polowych w stacji doświadczalnej Katedry Agrotechniki i Ekologii Rolniczej w Krakowie. Istotą badań jest porównanie działania Saletrosanu 26 makro w stosunku do innych nawozów azotowych i wieloskładnikowych z siarką lub bez. Określamy wielkość plonów i jakości ziarna (nasion) roślin nawożonych tymi nawozami zastosowanymi w różnych dawkach. Wnioski z naszych badań wskazują, że na obiektach gdzie stosowany był Saletrosan® 26 makro odnotowano najwyższe plony ziarna kukurydzy (wyższe średnio od 10 do 14% w stosunku do obiektów gdzie wysiewaliśmy tylko nawozy azotowe bez siarki). Znacząco poprawiały się także parametry dotyczące zawartości i plonu białka ogólnego w ziarnie kukurydzy.
W przypadku doświadczeń z rzepakiem warty podkreślenia jest wysoki plon oraz zawartość tłuszczu w nasionach roślin nawożonych Saletrosanem 26 makro.
Uważam, że Saletrosan® 26 makro sprawdził się jako nawóz azotowy z dużą zawartością siarki, zwłaszcza w 2010 r., kiedy na polach panowały bardzo trudne warunki pogodowe (wysokie jednorazowe opady deszczu przeplatane okresami z bardzo wysokimi temperaturami i suszą). W takich warunkach sprawdzają się nawozy, które zawierają składniki nawozowe w formach szybko przyswajalnych przez rośliny. Saletrosan® poleciłabym rolnikom, pod różne uprawy pamiętając aby dobór dawki Saletrosanu dostosować do zapotrzebowań pokarmowych danej rośliny w azot i siarkę.
Podsumujmy:
Saletrosan® 26 makro to nawóz sprawdzający się w trudnych i zmiennych warunkach pogodowych
Saletrosan® 26 makro zawiera siarkę w postaci siarczanowej, łatwo pobieranej przez rośliny.
Granulacja między 2-6 mm pozwala na równomierny i daleki wysiew nawozu.
Dzięki wysokiej zawartości łatwo przyswajalnego azotu i siarki nawożenie Saletrosanem 26 makro wpływa na podniesienie wielkości i jakości plonów roślin uprawnych.