biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Sadzenie drzew owocowych dla popielic

3 grudnia 2015
Tysiąc drzew owocowych posadzili przyrodnicy, którzy realizują program wprowadzania popielic do lasów Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego. Owoce tych drzew mają stać się domieszką diety popielic i pokusą wabiącą te gryzonie do przyjaznych dla nich siedlisk.

W ostatni weekend w akcji związanej z nasadzeniami wzięło udział ponad 30 osób. Prace prowadzone były w okolicach Rezerwatu Wilanów w Lubuskiem - poinformował w środę PAP wiceprezes Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra", Radosław Dzięciołowski.
Program przywracania popielic w zachodniej Polsce jest realizowany przez Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra" wraz z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przedsięwzięcie finansuje Unia Europejska i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W ciągu trzech lat do lasów Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego wypuszczono ponad 150 popielic, a także podjęto działania w celu stworzenia im jak najlepszych warunków bytowania i zajmowania kolejnych obszarów. W tym celu są sadzone drzewa i krzewy owocowe.
"To umożliwia popielicom rozprzestrzenianie się po wielkiej Puszczy Gorzowskiej. Wzdłuż dróg leśnych i na skraju lasu stanęły sadzonki jabłoni, grusz, śliw, czereśni, derenia jadalnego" - wyjaśnił Dzięciołowski.
Popielica to nadrzewny gryzoń z rodziny pilchowatych, wielkości zbliżonej do małej wiewiórki. Jej cechą charakterystyczną jest puszysty ogon. Biologia gatunku silnie związana jest z lasami bukowymi. Takie też są powszechne w Barlinecko-Gorzowskim Parku Krajobrazowym.
Popielica jest zwierzęciem stosunkowo rzadkim w naszym kraju i jako gatunek zagrożony została objęta ochroną i umieszczona w "Polskiej czerwonej księdze zwierząt". Ten szaro-popielaty ssak w północno-zachodniej Polsce zachował się zaledwie na kilku stanowiskach.
Zwierzęta te zapadają na jesień i zimę w hibernację, która trwa osiem, a czasami nawet dziewięć miesięcy. Jeszcze obserwowana jest aktywność niektórych osobników, ale większość leży już zwinięta w kłębek w podziemnych norkach.




POWIĄZANE

W obliczu dynamicznych zmian na rynku surowców roślinnych, sektor paszowy w Euro...

W sezonie 2024/25 Unia Europejska wyłania się jako kluczowy światowy importer śr...

Lato w polu nie zna odpoczynku. To czas intensywnej pracy, gdy każda godzina ma ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę