W Miejskim Ośrodku Kultury w Głownie miało miejsce seminarium sadownicze zorganizowane przez Izbę Rolniczą Województwa Łódzkiego, Łódzki Rynek Hurtowy Zjazdowa S.A. i Związek Sadowników Rzeczypospolitej Polskiej. W obradach, które prowadzili Andrzej Górczyński, prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego i Wojciech Brzeski burmistrz Głowna uczestniczyło ponad 150 sadowników z powiatów zgierskiego, brzezińskiego, rawskiego, skierniewickiego i łowickiego.
- Spotkanie miało charakter 2- etapowy. Pierwszy etap to spotkanie z posłem na Sejm RP i prezesem Związku Sadowników RP Mirosławem Maliszewskim, który zapoznał zebranych z problematyką nurtującą polską wieś, rolnictwo, a sprawy sadownictwa w szczególności. Pocieszającym jest fakt, że z dniem 1 kwietnia dzięki zabiegom polskiego rządu, a szczególnie ministra Marka Sawickiego, zostaje zniesione embargo na dostawę polskich warzyw i owoców do Federacji Rosyjskiej co powinno w znacznym stopniu rozładować nadwyżkę owoców na naszym rodzimym rynku. Natomiast zabierając głos Krystyna Ozga, wicewojewoda łódzki zapewniła o wsparciu administracji rządowej dla działań podejmowanych w kierunku rozwoju polskiego sadownictwa a szczególnie jego unowocześnienia po przez rozwój infrastruktury technicznej związanej z nawodnieniem, zabezpieczeniem przed wpływem niekorzystnych warunków pogodowym oraz odpowiednim przechowalnictwem.
Pani wicewojewoda apelowała o organizowanie się w grupy producenckie, gdyż w grupie łatwiej jest pozyskiwać środki pomocowe z programów Unii Europejskiej na niezbędne w sadownictwie inwestycje – mówi Jerzy Kuzański, Przewodniczący Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego
w Zgierzu.
Natomiast Cezary Kołota, prezes Łódzkiego Rynku Hurtowego ”Zjazdowa” S.A. wygłosił prelekcje na temat : możliwości budowy klastra owocowo- warzywnego pod patronatem Łódzkiego Rynku Hurtowego „Zjazdowa”. Zdaniem Kołoty zbudowanie klastra pozwoliłoby na powiązanie producentów rolnych z rynkiem, zapewnienie dużych, jednolitych partii towaru o które zabiegają konsumenci. Najważniejszym jednak wyzwaniem jest wypromowanie odpowiedniej marki, która byłaby rozpoznawalna nie tylko w kraju ale także zagranicą. Takie możliwości istnieją i trzeba je wykorzystać.
Umiemy produkować. Dobrą marką cieszy się na przykład jabłko skierniewickie, cebula łęczycka, papryka radomska, i wiele innych.
Gorzej nam wychodzi promocja tych marek a szczególnie małą wagę przywiązujemy do odpowiedniego opakowania produktu.
Drugi etap to seminarium sadownicze- główny cel tak licznego zgromadzenia sadowników. Wybitni specjaliści w swoich dziedzinach, pracownicy Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach wygłosili referaty, których z wielkim zainteresowaniem wysłuchali uczestnicy seminarium.
Prof. dr hab. Alina Basak w bardzo interesujący i przekonywujący sadowników sposób mówiła między innymi na temat ochrony sadów przed skutkami niskich temperatur, przerzedzania zawiązków i ich wpływu na poprawę jakości jabłek .Dr inż Grzegorz Doruchowski wygłosił referat na temat modernizacji i przygotowania do pracy opryskiwaczy sadowniczych ze szczególnym uwzględnieniem doboru właściwych końcówek i ich wpływu na skuteczność wykonywanych zabiegów chemizacyjnych w sadach , a dr inż. Krzysztof Rutkowski omówił zabiegi mające na celu opóźnienie dojrzewania owoców i możliwości wydłużenia okresu przechowywania owoców w przechowalniach
i chłodniach z kontrolowaną atmosferą.
- Przekazane przez naukowców z Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach informacje okazały się tak interesujące że uczestnicy już wyznaczyli sobie kolejny termin spotkania poświęconego tej tematyce w przyszłym roku. Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego podejmie określone działania, aby te oczekiwania producentów spełnić – dodaje Jerzy Kuzański.
5754999
1